Ministerstvo zahraničných vecí zo svojho rozpočtu platí príspevky do 41 medzinárodných organizácií alebo dohovorov.
BRATISLAVA.
Vyplýva to z materiálu z dielne šéfa rezortu Mikuláša Dzurindu, ktorý dnes vzala vláda na vedomie. Vláda požiadala Dzurindu o túto analýzu v novembri. Materiál mal pomôcť k zvýšeniu efektívnosti fungovania verejného sektora a zlepšeniu stavu verejných financií.
Otázku prehodnocovania účasti štátov v medzinárodných organizáciách v systéme OSN otvorili aj počas konzultácií krajín Visegrádskej skupiny na expertnej úrovni v Bratislave koncom januára a rezort tiež požiadal partnerov z nových členských štátov Únie o stanovisko k tejto otázke.
Žiadna z týchto krajín neavizuje prehodnocovanie účasti v medzinárodných organizáciách, no hovorí sa o zefektívnení pôsobenia v nich.
Slovensko má podľa návrhu vytvorené podmienky pre pravidelné a účelové platby, otázkou zostávajú dobrovoľné príspevky, ktoré závisia od finančných možností krajiny na konci fiškálneho roka.
Ministerstvo zahraničných vecí SR zo svojho rozpočtu platí príspevky do 41 medzinárodných organizácií alebo dohovorov, ktorých je Slovenská republika zmluvnou stranou. Je to takmer polovica z celkového počtu 92 organizácií v systéme OSN, do ktorých prispieva Slovenská republika.
Za rok 2010 mal rezort povinnosť uhradiť zo svojej rozpočtovej kapitoly takmer 10,6 milióna eur. Na pravidelné príspevky určené na chod organizácie išlo vyše 92 percent sumy, len niečo vyše pol milióna bolo určeného na účelové príspevky určené obvykle na skvalitňovanie infraštruktúry organizácie a ani nie 300-tisíc eur išlo na dobrovoľné príspevky určené na rozvojové projekty.
Pravidelné príspevky, ktoré tvoria rozhodujúcu položku v rozpočte rezortu diplomacie, sú priamo spojené s členstvom Slovenskej republiky v medzinárodných organizáciách.
Slovensko prispieva najviac do politicko-bezpečnostných organizácií, ako sú OSN, NATO a OBSE, alebo dohovorov napríklad na odzbrojenie, do organizácií so zameraním na ľudské práva, ako je Rada Európy, na hospodársku oblasť napríklad OECD, na kultúrno-vzdelávaciu oblasť, kam patrí UNESCO, Visegrádsky fond či Medzinárodná organizácia Frankofónie, alebo na právnu oblasť, ako sú Medzinárodný trestný súd a tribunály.