Koalícia má návrh nového zákona o SIS a vojenskom spravodajstve. Už teraz je jasné, že sa bude meniť.
BRATISLAVA. Slovenská informačná služba, Vojenské obranné spravodajstvo a Vojenská spravodajská služba by sa mali riadiť jedným spoločným zákonom.
Návrh, ktorý pripravili ministerstvo obrany a SIS, pripomienkujú koaličné strany. „Keďže návrh zákona je len v počiatočnej fáze a ešte prejde celým legislatívnym procesom, plánujeme v ňom urobiť viaceré korektúry,“ odpísal SME minister obrany Ľubomír Galko z SaS.
Podľa infomácií SME by sa SIS mali rozšíriť právomoci. Mala by sa z nej stať inštitúcia určená aj na riadenie a výkon zvláštnych operácií a niektoré jej právomoci by mali byť podobné polícii.
SIS a jej riaditeľ sa momentálne zodpovedajú Rade obrany štátu, ktorá tiež dáva službe úlohy. Tieto právomoci majú po novom prejsť priamo pod predsedníčku vlády.
Kontrola priamo v SIS Čo navrhujú jeden zákon pre Slovenskú informačnú službu, vojenskú kontrarozviedku i rozviedku, priama zodpovednosť za SIS bude na premiérovi a za VOS a VSS na ministrovi obrany, rozšírenie právomocí SIS, okrem získavania a vyhodnocovania informácií aj o riadenie a výkon špeciálnych operácií, niektoré právomoci SIS by mali byť podobné právomociam represívnych orgánov, parlamentné výbory mali väčšie možnosti kontroly, mohli by sa vyjadrovať aj ku kandidátom na riaditeľov a pozvať si ich na vypočutie.
Zmeniť sa má aj systém kontroly nad tajnými službami. Zostal by na parlamente aj jeho zvláštnych výboroch, poslanci výborov sa však doteraz o činnosti služieb mohli informovať len v parlamente a od riaditeľa.
Návrh by im mal dať možnosť vytvoriť osobitné kontrolné komisie, ktoré by mohli získavať informácie priamo v sídle služieb a na niektoré veci by sa mohli pýtať iných príslušníkov služby než riaditeľov. Naďalej by platilo, že členovia výborov nemusia mať bežné bezpečnostné previerky.
V návrhu sa pomerne široko píše aj o preverovaní prípadných sťažností občanov na činnosť služieb.
Budú prerábať Koaličná rada sa návrhov dotkla len okrajovo a strany k nim ešte nedodali prípadné námietky. „Premiérka sa k návrhu vyjadrí po jeho podrobnom preštudovaní a diskusiách s predkladateľom,“ povedal hovorca Ivety Radičovej Rado Baťo. Návrh študuje aj KDH.
Predseda MostaHíd Béla Bugár ešte návrh neskúmal. Z toho, čo sa dozvedel od SME, mal však zmiešané pocity. „Ak by sa to menilo takýmto spôsobom, členovia výborov by mali mať jednoznačne previerku.“ Hovorí, že v prípade rozšírenia právomocí SIS treba byť opatrný, rovnako aj pri presune zodpovednosti na premiéra.
Aj Galko uznáva, že ak by sa mali poslanci bližšie zoznamovať s prácou služieb, mali by mať previerky. „Obávam sa, že politická vôľa na takýto krok neexistuje. Je to ešte silnejšie ako zrušenie imunity,“ myslí si o previerkach poslancov.
Ak by aj previerky prešli, podľa ministra by bolo treba vyriešiť problém, ako by poslanci výborov fungovali v čase, v ktorom by sa o ich previerke rozhodovalo. Previerka niekedy trvá aj pol roka.

Beata
Balogová
