Organizácia, ktorá má chrániť prírodu, vraj musí najskôr zachrániť seba.
BRATISLAVA. Štátna ochrana prírody, ktorá sa počas pôsobenia ministrov životného postrieda za SNS stala symbolom personálnych čistiek, má po mesiacoch riadne vedenie.
Tento týždeň si od ministra Józsefa Nagya z Mosta-Híd prevzal menovací dekrét dlhoročný pracovník organizácie Ján Zuskin. Jej vedením bol poverený už od decembra, koncom februára zvíťazil v konkurze.
Prízraky minulosti
Zuskin mal v súťaži jediného súpera, s akým projektom vyhral, jasné nie je. Ochranárske mimovládne organizácie prišli v minulom volebnom období o hlas vo výberových komisiách na výber riadiacich pracovníkov. Ministerstvo ich aj naďalej vyberá za zatvorenými dverami.
Pod Štátnu ochranu prírody pritom spadá 15 chránených krajinných oblastí, deväť národných parkov aj jaskyne. Organizácia a jej správy majú na týchto rozsiahlych územiach rozhodujúce právomoci.
Ochranári jej pôsobenie vnímajú veľmi kriticky a pripomínajú, že na nové vedenie čaká množstvo problémov.
„Z minulosti má organizácia obrovské resty čo sa týka prístupu k chráneným územiam,“ hovorí Juraj Lukáč
z lesoochranárskeho združenia Vlk.
Spomína chemické postreky v národných parkoch, ťažbu v prísne chránenej Tichej a Kôprovej doline, nezákonné povolenia odstrelov šeliem, či blokovanie vyhlasovania nových rezervácií.
„Za posledné roky sme boli svedkami, že buldozéry vpustili aj do najprísnejšie chránených rezervácii,“ hovorí ekológ Juraj Švajda. Výnimkami na výstavbu či ťažbu trpia najviditeľnejšie Tatry, ktoré roky čakajú na zonáciu.
Boj o prežitie
Juraj Smatana zo siete združení Ekofórum zas upozorňuje, že organizácia sa dostala do personálnej a kompetenčnej krízy. „Množstvo kvalitných ľudí vyhodili, jej právomoci boli roky oslabované, bola vnímaná ako brzda.“
Zuskin odpovedá, že najskôr musí zabezpečiť prežitie organizácie. Dnes má asi 450 zamestnancov a na plnenie úloh jej chýbajú asi tri milióny eur. „Pokiaľ by sa tento stav neriešil, budeme musieť uvažovať aj o ďalšom prepúšťaní. Ani tým sa však nedá vykryť strata, ktorá ide až na podstatu organizácie,“ tvrdí.
Zuskin: My živoríme, iní cez nás bohatnú
O situácii v Štátnej ochrane prírody hovorí jej nový šéf JÁN ZUSKIN.
Aká bude ochrana prírody pod vaším vedením?
Keby to záležalo iba na mne, vidím veľa vznešených cieľov, ale žiaľ, nastupujem do organizácie, ktorú som prebral v nejakom stave.
Vo funkcii ste tri mesiace. Čo ste robili doteraz?
Riešil základné veci, ako prežiť. Chýbajú nám asi tri milióny eur. Keby sme mali vykonať úlohy, ktoré máme schválené zriaďovateľom v plnom rozsahu, reálny deficit je ešte iný. Roky sme boli nútení robiť všetky úlohy čo najúspornejšie, a to už dávno, žiaľ, aj na úkor kvality.
V akom stave je ŠOP?
Riešime viacero mín z minulosti. Riešim problém, aby som mal aspoň na suché rožky pre zamestnancov, ale iným firmám budú cez nás tiecť prostriedky, za ktoré si môžu kupovať rolls-royce so zlatými kľučkami.
Má taká organizácia zmysel? Nestačia jednotlivé správy?
Právna subjektivita je cieľom, ale najprv ich treba dobudovať personálne i odborne. Dnes majú niektoré sedem, osem zamestnancov a to je málo aj na strážcov prírody, nie ešte na všetku administratívu.
Vrátia sa odborníci, ktorí museli odísť?
Organizácia je hlboko podbudovaná. Ale odmietam to ako priamu súvislosť s tým, že boli nejakí ľudia prepustení. V individuálnych prípadoch išlo o špičkových ľudí, ale je lacné podsúvať, že najlepší boli prepustení a ostali len neschopní.
Aké kroky pripravujete?
Rozviazal som ľuďom jazyky. Čaká nás reorganizácia, rušenie nezmyselných regionálnych centier, ale aj personálne výmeny.Michal Piško

Beata
Balogová
