Slovensko trvá na tom, že vojenský zásah je krajné riešenie. Dzurinda však pripúšťa, že bude.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili o 20:50 autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Dnes som urobila najťažšie rozhodnutie v živote, oznámila ráno premiérka Iveta Radičová. Hovorila o situácii v Líbyi, nechcela povedať viac.
Čas na „najvážnejšie rozhodnutia“ zatiaľ nie je, odkázal šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda z Bruselu.
Radičová bola ochotná prezradiť viac až večer, po verdikte ministrov obrany NATO, že vojensky zasiahnu iba v prípade súhlasu Bezpečnostnej rady OSN. Premiérka povedala, že rovnaký bol aj jej postoj.
„Bola to zodpovednosť v mojich rukách a ja som mala 30 minút. Dúfam, že som urobila dobré rozhodnutie,“ povedala premiérka ráno.
O „najťažšom rozhodnutí“ premiérka informovala v príhovore na bratislavskom podujatí Naše mesto 2011.
Ministri zahraničných vecí Európskej únie potom cez deň sprísnili ekonomické sankcie voči Líbyi a ministri obrany rozhodli, že NATO nateraz vojensky nezasiahne bez rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, v ktorej sedia aj Rusko a Čína.
Večer už premiérka hovorila, že slovenskému ministrovi obrany Ľubomírovi Galkovi (SaS) pred rokovaním v Bruseli dala rovnaké odporúčanie.
„Je nevyhnutná zhoda všetkých krajín,“ odpovedala na otázku, v čom bolo rozhodovanie také ťažké.
Použitie sily
Radičová však trvá na tom, že Slovensko presadzuje iné cesty riešenia, ako je vojenský zásah. „Na tomto stanovisku sa nemení nič.“
O možnosti použitia sily v Líbyi včera hovoril aj šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda (SDKÚ). Podľa jeho slov však čas na prijímanie „najvážnejších rozhodnutí“ ešte možno len príde.
Dzurinda povedal, že po prekročení istého bodu už násilie tolerovať nemožno. Okolnosti opísať nevedel.
„Nedokážem tú hranicu opísať ľudsky ani technickými parametrami. Ale viem, že možno ten čas príde, keď bude situácia naozaj vážna a bude treba prijať aj najvážnejšie rozhodnutia.“ Pripomenul situáciu v bývalej Juhoslávii, kde NATO zasahovalo v roku 1999.
Po včerajšom rokovaní Dzurinda oznámil, že EÚ sa dohodla na diplomatickej aj ekonomickej izolácii Kaddáfího. V otázke ďalšieho postupu sa však zatiaľ rozchádza.
Na zásah je skoro
Konečné rozhodnutie sa očakáva na dnešnom summite únie. Tam bude prítomná aj premiérka Radičová.
Ministri obrany sa včera zhodli, že rezolúcia Bezpečnostnej rady je potrebná aj na zavedenie bezletovej zóny.
Tá by znamenala, že sily NATO by zničili líbyjskú protivzdušnú obranu a letecky patrolovali vo vzdušnom priestore.
„Je všeobecný názor, že ešte neboli vyčerpané všetky nástroje nevojenského charakteru,“ povedal po rokovaní minister Ľubomír Galko. Ten začiatkom týždňa vyhlásil, že vojenský zásah je pre Slovensko najkrajnejším riešením.
Na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN nečakali Spojené štáty a ich spojenci pri vojne v Iraku. Do tej sa zapojilo aj Slovensko v roku 2004.
„Poučenie z Iraku hovorí, že treba byť veľmi obozretný v rozhodnutí sa,“ povedala Radičová.
Autor: map

Beata
Balogová
