Verejnosť bude môcť sledovať celé výberové konanie od zverejnenia životopisov cez priebeh samotného konania až po výsledky.
BRATISLAVA. Celý proces bude môcť sledovať verejnosť, a to vrátane ústnej časti výberového konania.
Inštitúcia s pracoviskami po celom Slovensku, ktorá poskytuje už päť rokov právnu pomoc ľuďom v materiálnej núdzi, by tak mala podľa rezortu dostať nové vedenie transparentne. Uchádzači sa môžu prihlásiť do výberového konania najneskôr do 11. apríla.
Výberové konanie bude pozostávať z písomnej a ústnej časti. Verejnosť bude môcť sledovať celé výberové konanie od zverejnenia životopisov, motivačných listov uchádzačov, cez priebeh samotného výberového konania až po výsledky.
Rovnako budú zverejnené aj mená členov výberovej komisie, budú to zástupcovia Centra právnej pomoci a ministerstva spravodlivosti ako aj odborníci z mimovládneho či akademického prostredia.
Vláda chce podľa Žitňanskej zlepšiť fungovanie Centra právnej pomoci, zvýšiť jeho dostupnosť, odbornosť a rozsah služieb pre ľudí, ktorí nemajú dostatok prostriedkov.
"Verím, že sa podarí nájsť odborne aj morálne zdatného človeka, ktorému bude záležať na centre a jeho klientoch,“ uviedla ministerka Žitňanská.
Predpokladom na výkon funkcie riaditeľa Centra právnej pomoci je okrem iného právnické vzdelanie, sedemročná odborná prax a ovládanie anglického jazyka. Uchádzač musí predložiť okrem životopisu, žiadosti, motivačného listu a ďalších dokladov aj projekt rozvoja Centra právnej pomoci.
Požadované dokumenty je možné doručiť na Ministerstvo spravodlivosti SR poštou, osobne, elektronicky alebo faxom najneskôr do 11. apríla.
Všetky informácie k vypísanému výberovému konaniu, vrátane kompletného zoznamu požadovaných dokladov a kontaktnej adresy sú dostupné na stránke Ministerstva spravodlivosti SR www.justice.gov.sk.
Centrum právnej pomoci vzniklo 1. januára 2006 s cieľom poskytovať komplexnú právnu pomoc ľuďom, ktorí pre nedostatok peňazí nemôžu využívať iné právne služby.
Od roku 2006, keď ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská otvorila prvé Centrum právnej pomoci v Bratislave, sa naň obrátili ľudia so žiadosťou o priznanie nároku na právnu pomoci viac ako 7 300-krát.
Najčastejšie žiadajú o právnu pomoc ľudia pri rozvodoch, otázke zverenia detí do výchovy, výživnom, ale aj pri sporoch o určenie vlastníckych práv, či neplatnom skončení pracovného pomeru.
V súčasnosti zamestnáva osemnásť pracovísk centra po celom Slovensku 59 ľudí, z toho 44 právnikov a pracovníkov prvého kontaktu.