Bratislava 20. júna (TASR) - Slávnostným koncertom v bratislavskom divadle Aréna vyvrcholil dnes v poradí druhý Svetový deň utečencov venovaný ženám bez domova.
Vystúpenie na ňom považuje spevák Pavol Hammel predovšetkým za prejav tolerancie a spolupatričnosti. S dnešnými utečencami nás podľa neho spája skúsenosť ľudí, ktorí boli pod tlakom totalitného politického režimu donútení odísť. "Dokážem si predstaviť, čo cítia a aké je to ťažké predovšetkým pre ženy a deti," povedal Hammel. Zmysel takýchto akcií je podľa neho v tom, aby pripomenuli ľuďom, že aj medzi nami žijú utečenci a že tento problém reálne existuje.
Rozhodnutie vystúpiť na dnešnom podujatí bolo podľa gitaristu Juraja Buriana spontánne. Dnešná akcia mala pripomenúť, že ľudia utekajú nielen z ekonomických, ale aj politických dôvodov. Možno práve to bude impulzom k pochopeniu ťažkej situácie ľudí, ktorí boli donútení opustiť svoju krajinu. Je presvedčený, že dnešný deň umožní ľuďom bez domova uvoľniť sa a zároveň im dá nádej, že existuje niekto, kto je pripravený pomôcť. Na otázku, či by pre neho bolo ťažké odísť zo Slovenska, Burian uviedol, že nie. "Zbalil by som si gitaru, zobral kvetináč, v ktorom mám zasadené svoje korene, a hľadal miesto, kde môžem slobodne tvoriť," dodal.
Dôvodom účasti tanečnej skupiny Fredyďs Dance Group na dnešnom podujatí venovanom utečencom bol podľa lídra tanečnej skupiny Fredyho fakt, že samotná skupina je tvorená zo zástupcov rôznych národností. Slovákov považuje Fredy, v porovnaní s inými národmi, za veľmi citlivých a dobrosrdečných. Ich negatívom je však podľa neho uzavretosť a intolerancia voči iným rasám. Vyjadril nádej, že táto situácia sa bude zlepšovať. Jej príčinou je 40 rokov trvajúca izolácia Slovákov v dôsledku komunizmu, dodal.
Cieľom tohtoročného Svetového dňa utečencov, ktorý v decembri roku 2000 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN, bolo upriamiť pozornosť verejnosti na problémy utečencov s osobitným dôrazom na životné osudy a údel žien bez domova. Tento deň by mal upozorniť na kľúčovú úlohu žien pri úteku rodín a vytváraní nového života v krajine azylu, ako aj na ich odvahu a vytrvalosť pri uchovávaní súdržnosti rodiny. Hlavným zámerom je šírenie myšlienky porozumenia, tolerancie a humanitnej pomoci utečencom. Zároveň má tento deň pripomenúť vládam jednotlivých krajín ich medzinárodné záväzky v oblasti starostlivosti o utečencov, ako aj dostupné nástroje medzinárodnej ochrany utečencov.