BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Maďarská republika nevydá žiadne informácie súvisiace s občianstvom ani Slovensku, ani žiadnej inej krajine, povedal dnes v úvodnom prejave Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny (KMKF) podpredseda maďarskej vlády zodpovedný za národnú politiku Zsolt Semjén.
Členom nášho národa, ktorí sa obávajú, že by mohli mať vo svojej krajine problémy v súvislosti s maďarským občianstvom, odkazujem, že o maďarské občianstvo môžu požiadať na území Maďarska v ktoromkoľvek maďarskom samosprávnom úrade, povedal vicepremiér.
Semjén vyzdvihol rýchle prijatie zákona umožňujúce zjednodušené udeľovanie dvojakého občianstva, ktorý parlament schválil ešte pred vznikom novej vlády. Udeľovanie občianstva je podľa jeho slov dôležité z dôvodu, že asimilácia maďarskej menšiny v Karpatskej kotline a vo svete sa urýchlila.
Dodal, že ide čiastočne o demografický a čiastočne o asimilačný problém, ktorý možno zastaviť iba veľmi silným impulzom, akým je maďarské občianstvo. Maďarský národ bol od čias sv. Štefana vždy nielen národným spoločenstvom z kultúrneho hľadiska, ale aj z inštitucionálneho, preto je dôležité, aby sme vedeli zabezpečiť maďarskú spolupatričnosť aj inštitucionálne, podotkol.
Proces zjednodušeného udeľovania dvojakého občianstva zahraničným Maďarom prebieha podľa jeho vyjadrenia bez problémov, denne evidujú 800 žiadostí o maďarské občianstvo. Od 15. marca sa môže začať skladanie prísahy tých, ktorým udelili maďarské občianstvo, informoval.
Semjén: Lepšie vzťahy ako za Fica
Na margo vzťahov so Slovenskom poznamenal, že síce existujú sporné záležitosti, ale vzťahy medzi vládami pravého stredu sú omnoho usporiadanejšie a schopnejšie dialógu, ako to bolo v časoch ľavicových vlád Ferenca Gyurcsánya a Roberta Fica.
Snažíme sa o to, aby sme viedli dialóg s každým. Dôrazne sme však dali najavo, že naše národné záujmy založené na ľudských právach nikdy viac nepodriadime vnútropolitickým turbulenciám iných krajín, zdôraznil.
Semjén účastníkov fóra informoval, že návrh novej ústavy je už pripravený, čoskoro o ňom bude rokovať parlament. Mimoriadny dôraz sme kládli na to, aby v ústave figurovala klauzula jednotného maďarského národa.
Namiesto predchádzajúcej formulácie, že Maďarská republika cíti zodpovednosť za Maďarov žijúcich za hranicami, teraz návrh ústavy obsahuje vetu, že Maďarsko nesie zodpovednosť za osud Maďarov žijúcich za hranicami, podotkol zástupca predsedu vlády.
Vicepremiér požiadal účastníkov fóra, aby svoje pohľady alebo nápady súvisiace s novou ústavou zaslali maďarskej vláde, takisto aj postrehy okolo poskytovania dvojakého občianstva.
Na schôdzku fóra, ktoré zvolal predseda maďarského parlamentu László Kövér, pricestovali aj predstavitelia SMK, vrátane jej predsedu Józsefa Berényiho.
Bugár: Občianstvo asimiláciu nezastaví
Maďarské občianstvo nezastaví ani prirodzenú, ani inú asimiláciu Maďarov žijúcich na Slovensku či v iných krajinách. Pre TASR to vyhlásil predseda Mostu-Híd Béla Bugár v reakcii na vyjadrenia podpredsedu maďarskej vlády zodpovedného za národnú politiku Zsolta Semjéna.
"Je potrebné vytvoriť na území tej krajiny, kde daná menšina žije, také podmienky, aby nebola menšina nabádaná k tomu, aby došlo k asimilácii," poznamenal.
Podotkol, že podľa mienky Mostu-Híd chodí na Slovensku veľa maďarských detí do školy s vyučovacím jazykom slovenským, lebo ich rodičia sú presvedčení, že v školách s vyučovacím jazykom maďarským sa nenaučia po slovensky. Zdôraznil, že tento fakt nevyvráti ani vlastníctvo maďarského občianstva.
Domnieva sa, že pomôcť by skôr mohlo, keby sa v školách s vyučovacím jazykom maďarským vyučovala slovenčina ako druhý jazyk, o čo sa Most-Híd snaží.
"Iná metóda výučby ako materinského jazyka. Toto môže presvedčiť menšiny, aby dávali svoje deti do menšinových škôl. Ale občianstvo je citová záležitosť a asimiláciu nezastaví," upozornil.
SNS chce znemožniť ľuďom byť štatutármi strany
Ak vládna koalícia zmení súčasný zákon o štátnom občianstve a umožní tak dvojaké občianstvo, SNS pripraví legislatívu, podľa ktorej ľudia s viacerými občianstvami nebudú môcť vykonávať funkciu štatutára politickej strany. Na tlačovej konferencii to avizoval podpredseda SNS Rafael Rafaj.
Reagoval tak na krok lídra mimoparlamentnej SMK Józsefa Berényiho, ktorý požiadal o maďarské občianstvo.
Ak ho získa do plánovanej novelizácie súčasného zákona, mal by prísť o slovenské občianstvo. Ak ale prejde koaličný návrh, slovenské občianstvo by mohol získať späť, pričom by bol štatutárom strany s dvoma pasmi, čomu chce SNS zabrániť.
Rafaj tiež poukázal na skutočnosť, že predstavitelia SMK sa dnes zúčastnia na zasadnutí maďarského Fóra poslancov Karpatskej kotliny, čím podľa neho porušujú platné uznesenie NR SR spred pár rokov. To reagovalo na neprípustnú inštitucionalizáciu tohto fóra.