Prípadná vojenská intervencia musí byť podľa slovenskej premiérky "postavená na spolupráci s opozíciou".
BRATISLAVA.
Dnes to novinárom na ceste do Bruselu tesne pred začiatkom mimoriadneho summitu lídrov Európskej únie potvrdila premiérka Iveta Radičová.
Prípadná vojenská intervencia musí byť podľa nej "postavená na spolupráci s opozíciou". Radičová zároveň pripustila, že v Líbyi v týchto chvíľach "zomierajú ľudia a je tam genocída“.
Šéfovia vlád členských štátov európskej dvadsaťsedmičky medzitým v Bruseli začali diskutovať o tom, či podporia vyhlásenie vzdušného priestoru Líbye za bezletovú zónu.
Budú diskutovať o bezletovej zóne
Únia už o tejto otázke paralelne diskutuje aj s viacerými stálymi členmi Bezpečnostnej rady vrátane Ruska a Číny.
Podľa Radičovej sa na dnešnom summite v Bruseli bude diskutovať najmä o tom, o „aký typ“ bezletovej zóny by malo ísť.
Akékoľvek riešenie však musí byť "v súlade s medzinárodným právom" a pri "rešpektovaní postoja regionálnych hráčov", dodala premiérka.
Ďalšou horúcou témou mimoriadnej vrcholnej schôdzky v Bruseli bude prípadné uznanie Kaddáfího odporcov za oficiálnych predstaviteľov krajiny, čo už ako prvé urobilo vo štvrtok Francúzsko.
K tomuto kroku vyzvali úniu vo štvrtok aj poslanci Európskeho parlamentu (EP).
Ministerstvo obrany zásah neočakáva
Slovensko považuje vojenský zásah proti Líbyi za najkrajnejšie riešenie, povedal v Nitre štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejčák.
Neuvažujeme nad tým, že by tam došlo k vojenskému zásahu v blízkej dobe. Pre nás je veľmi dôležitý mandát Bezpečnostnej rady OSN, reagoval Ondrejčák na úvahy o možnom vojenskom zásahu v Líbyi.
Podľa jeho slov bude potrebné najskôr vyčerpať všetky alternatívne možnosti od embarga, politického dialógu až po komunikáciu s predstaviteľmi líbyjského štátu i opozičných síl, ktoré bojujú proti režimu Kaddáfího.