Galko načrtol pred kolegami z ostatných členských krajín odhodlanie zabezpečiť rezortu obrany v nasledujúcom období viac peňazí ako v posledných rokoch.
BRATISLAVA, BRUSEL. Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen vyjadril znepokojenie nad možnými dôsledkami podvyživeného financovania armád v niektorých členských štátoch Aliancie. Po rokovaní Severoatlantickej rady v bruselskom sídle NATO to uviedol slovenský minister obrany Ľubomír Galko.
"Pán Rasmussen prišiel s konceptom smart defense, teda inteligentná obrana. To znamená múdre zdieľanie spôsobilostí medzi jednotlivými krajinami. Je to jedna z ciest - spolupráca vo výcviku, vzdelávaní, logistike a ďalších oblastiach - ako ušetriť dosť veľa peňazí škrtnutím rovnakých úkonov v rámci členských krajín," povedal Galko.
Usilovať sa bude prehĺbiť spoluprácu so susedmi a prispieť k efektívnejšiemu a najmä lacnejšiemu fungovaniu Aliancie.
Galko navrhol "minialiancie"
"Viem si predstaviť užšiu spoluprácu na úrovni akýchsi minialiancií, v našom prípade je nám historicky najbližšia Česká republika, ale aj krajiny V4 Poľsko alebo Maďarsko."
Galko načrtol pred kolegami z ostatných členských krajín odhodlanie zabezpečiť rezortu obrany v nasledujúcom období viac peňazí ako v posledných rokoch.
"Informoval som kolegov, že na Slovensku sme rozprúdili intenzívnu debatu o tejto problematike a prenesieme ju aj na vládnu úroveň. Vybrali sme sa cestou neustáleho znižovania rozpočtu, čo je zlé - musíme jednoznačne zaradiť spätný chod. Hovoril som o strategickom hodnotení obrany a o tom, že budem trvať na tom, aby sa závažné strategické rozhodnutia prijímali na úrovni vlády a aby sa navŕšil rozpočet pre rezort obrany oproti tomu, čo sa predpokladalo pre budúce roky," povedal Galko v Bruseli.
Rezortu hrozia škrty
Ako uviedol, ak sa situácia s podvyživeným rozpočtom na obranu nezmení, bude musieť jeho rezort pristúpiť k ráznym škrtom vo viacerých oblastiach.
Pri vstupe do Aliancie sme sa podľa Galka k niečomu zaviazali a ak sa finančná situácia radikálne nezmení, „veľmi skoro môže nastať situácia, že nebudeme schopní plniť základné záväzky voči Aliancii, ale ani úlohy, ktoré nám vyplývajú z našej legislatívy." Ako dodal, na mysli má pomoc pri živelných pohromách, ako sú napríklad rozsiahle povodne, či požiare.
Ministri obrany členských krajín NATO diskutovali okrem budúcnosti fungovania Aliancie v kontexte znižujúcich sa rozpočtových výdavkov aj o riešení situácie v Líbyi a v súvislosti s operáciou ISAF o postupnom odovzdávaní moci do rúk afganských bezpečnostných síl.
Šéf slovenskej obrany rokoval aj s austrálskym kolegom Stephenom Smithom. Okrem iného hovorili aj o prevzatí velenia v spoločnom výcvikom tíme v afganskej provincii Uruzgan. Slovenskí vojaci by mali začať veliť ešte do konca tohto roka