Za zákonom stanovené kvóty pre ženy vo voľbách sa vyslovilo asi 20 % slovenských občanov a 19 % ľudí z ďalších krajín únie.
BRATISLAVA.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v minulých týždňoch pri príležitosti 100. výročia osláv Medzinárodného dňa žien.
Jeho výsledky prezentovalo dnes v Bratislave v rámci okrúhleho stola s názvom Účasť žien vo verejnom živote zastúpenie Európskej komisie v SR.
Približne 38 % obyvateľov Slovenska a o niečo vyššie percento Európanov (40 %) sa domnieva, že svet politiky ovládajú muži, ktorí neakceptujú dostatočne skúsenosti žien. Okolo 44 % Európanov, medzi nimi aj rovnaké percento Slovákov, podporuje rovnosť šancí a boj proti stereotypom.
Za kvóty je len pätina občanov Únie
Avšak len 19 % obyvateľov ostatných členských štátov Únie si myslí, že by mali byť prijaté kvóty na zastúpenie žien v riadiacich funkciách, správnych či dozorných radách.
Medzi Slovákmi sa prikláňa k prijatiu takéhoto podporného opatrenia iba 16 % respondentov. Paritné zastúpenie na kandidačných listinách politických strán podporuje 28 % Slovákov a asi 25 % Európanov.
Za zákonom stanovené kvóty pre ženy vo voľbách sa vyslovilo asi 20 % slovenských občanov a 19 % ľudí z ďalších krajín únie.
Prieskum ukázal, že väčší dôraz by sa mal klásť napríklad na vzdelanie. Myslí si to 25 % občanov SR, v krajinách únie je to priemerne 40 % opýtaných.
Keďže asi tretina obyvateľov únie disponuje názorom, že doteraz prijaté opatrenia nie sú účinné, prezentovali názor, ako lepšie zosúladiť pracovný a súkromný život žien.
Asi 37 % si myslí, že by mali byť viac dostupnejšie predškolské zariadenia ako jasle, škôlky či iné, ktoré by žene pomohli by budovaní kariéry a zapojení sa do pracovného života.
Pružný pracovný čas sa ukázal v prieskume ako ďalšie možné riešenie a tiež je nutná väčšia angažovať muža na rodinnom živote.
Nicholsonovej sa páči nórsky systém
Ako povedala na stretnutí štátna tajomníčka rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová, veľmi inšpiratívny je v tomto smere pre Slovensko nórsky model, kde sa aj muž musí podieľať na výchove maloletých detí.
Vysvetlila, že v Nórsku musí muž stráviť na rodičovskej dovolenke 10 týždňov, inak rodina prichádza o štátnu podporu. Nicholsonová by bola rada, keby sa aj na Slovensku vytvorila priaznivá politická klíma na presadenie uvedeného návrhu.
Europoslankyňa Anna Záborská (KDH) je presvedčená o tom, že zavedenie kvót pre ženy v politike nie je najšťastnejšou cestou.
I keď sú mnohokrát ako príklad uvádzané škandinávske krajiny, ich postup sa podľa jej informácií neosvedčil a pozíciu žien skôr poškodil.