Prečo ste o nástenkovom tendri informovali na tlačovej besede vy?
Keď som prišiel do polície, povedal som, že má rozviazané ruky. Neprišli sme sem aplikovať žiadnu pomstu. Každý, kto poruší zákon, či je v opozícii, či v koalícii, bude niesť zodpovednosť. Keďže ide o jednu z najväčších káuz bývalej vlády, prvú, ktorá sa dostala do tohto štádia trestného konania, tak si myslím, že je správne, aby som o tom hovoril aj informoval.
Keby o tom informoval riaditeľ Úradu boja proti korupcii, nedalo by sa tvrdiť, že je to spolitizované.
Pre mňa je podstatné, že je to jedna z najzávažnejších politických káuz. Veď aj keď máme kriminálne prípady, kde vznikne problém, musím informovať ja. Napríklad turecký kamión. Asi by som vám nemohol povedať, aby ste sa opýtali policajného prezidenta. Asi by ste ma kritizovali. A oprávnene.
Nie je zlý zvyk, že o kauzách informuje minister?
Pre mňa nie je kritériom osoba obvineného, ale závažnosť prípadu. V tomto prípade škoda za 3,6 miliardy korún.
Ministri zvyknú hovoriť, že sa do vyšetrovania nestarajú, nezasahujú doň. Nie je však na ministerstve raz týždenne porada, na ktorej minister dostáva informácie aj o otvorených vyšetrovaniach?
Závisí od ministra, ako sa so spolupracovníkmi dohodne. Minister má podľa právnych noriem právo mať informácie o prebiehajúcich trestných konaniach. Samozrejme, že sa často nechám informovať kolegami z Úradu boja proti organizovanej kriminalite a Úradu boja proti korupcii a diskutujeme o najzávažnejších prípadoch aj o potenciálne ďalšom postupe v nich. Myslím, že je to úplne správne.
Je to správne? Ste politik a vždy od vás môže informácia uniknúť danej politickej strane.
Preto je dôležité, aby minister vnútra nechal polícii voľné ruky a nijako nezasahoval do trestných prípadov a nemal ambíciu zametať veci pod koberec.
Uverí niekto, že by ste neupozornili vysokopostaveného človeka z KDH, že je proti nemu vedené vyšetrovanie?
Myslím si, že by tomu mal každý veriť, lebo tak to bude. Veď sú prípady, ktoré rieši Úrad boja proti korupcii, ktoré sa týkajú aj kolegu z KDH.
Ide o bývalého bratislavského primátora Andreja Ďurkovského. V akom je to štádiu?
Koná sa v každom jednom prípade.
Povedali ste, že obvinenie v nástenkovom tendri ste vzniesli so súhlasom prokuratúry, ale tá vyhlásila, že vašu žiadosť ani uznesenie nedostala. Ako to teda je? Vedel to prokurátor?
Vedel. Ešte to uznesenie nedostali formálnou cestou.
Neformálne dali súhlas na obvinenie?
Áno.
Na otázku, či budú dotyční naozaj odsúdení, ste povedali, že ešte treba niečo urobiť s Najvyšším súdom. Čo ste tým mysleli?
Môžeme robiť maximum preto, aby aj vplyvné osoby boli postavené pred súd. Polícia aj časť prokuratúry pre to robia veľmi veľa a nie je to ľahké, sú to sofistikované trestné činy. Dosiahneme odsúdenie na prvom stupni na Špecializovanom trestnom súde. Ale potom to ide na odvolacie konanie, kde si vyberie predseda Najvyššieho súdu svojich sudcov, ktorí o tom rozhodujú, a tí rozhodnutie špecializovaného súdu z často dych vyrážajúcich dôvodov zrušia. Asi s tým treba niečo urobiť. Celé to potom vychádza nazmar. Na Najvyššom súde treba urobiť poriadok.
Ako?
Nebudem zasahovať do práce kolegyne z vlády, ale sú zákonné možnosti, ako zlepšiť túto situáciu, a viem, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na nich intenzívne pracuje.
Spraví poriadok?
Pevne verím, že áno.
To musí byť pre policajtov dosť frustrujúci pocit.
Je to veľmi frustrujúci pocit, o tom vás ubezpečujem. A to je ešte slabé slovo.
Naozaj platí, že na Najvyššom súde sa dá dnes všetko vybaviť?
Na Najvyššom súde sú aj mnohí solídni, čestní sudcovia. Niektoré rozhodnutia Najvyššieho súdu v trestných kauzách sú však absolútne nepochopiteľné, absurdné. Vedia urobiť z čierneho biele a z bieleho čierne.
Za nástenku ste ďakovali aj Úradu špeciálnej prokuratúry. Aký máte vzťah potom, čo ste skritizovali špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za zastavenie stíhania v kauze financovania Smeru?
Korektný a pracovný. Tento úrad stále považujem za elitný prokurátorský orgán. Môžeme mať na rôzne veci rôzne názory, ale vo všeobecnosti plnia svoje úlohy dobre. Vyjadril som sa potom, čo ma obvinil Robert Fico, že som ovplyvňoval vyšetrovateľku. A vyjadril som sa, že by bolo dobré rozhodnutie špeciálneho prokurátora zverejniť. To si stále myslím.
Stretli ste sa odvtedy s Kováčikom?
Áno.
Vysvetlili ste si to?
Myslím, že áno.
Bude ešte obvinený nejaký politik bývalej vlády?
Bude obvinený akýkoľvek politik, ak spácha trestný čin.
Je vyšetrovanie nejakého prípadu minulej vlády vo fáze, že by v najbližších mesiacoch mohol byť obvinený ďalší politik?
Vyšetrovanie prebieha vo viacerých kauzách, kde figurovali aj predstavitelia bývalej koalície. Ale špekulovať o tempe vyšetrovania nebudem a ani by to nebolo korektné.
Kedy sa ukončí kauza emisie?
Vykonávajú sa právne pomoci dožiadaním zo zahraničia, čo ten čas trošku predlžuje. Robíme všetko, aby právne pomoci boli vybavené čím skôr.
Vášmu predsedovi a ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi nevyšiel pokus o realokáciu eurofondov na diaľnice, kritizujú ho pre prepúšťanie na železniciach. Malo KDH zobrať ministerstvo dopravy pre svojho predsedu?
Tento rezort je veľká výzva. Je veľmi rozsiahly a problémový v mnohých oblastiach. Úvaha nášho predsedu bola, že tým, že KDH nie je vnímané ako silná strana v oblasti ekonomiky, tak je správne, keď predseda zoberie tú agendu na seba a podujme sa viesť ekonomický rezort. To sa mi zdá ako správna úvaha a verím, že sa to pánu predsedovi podarí.
Máte pocit, že sa to predsedovi darí?
Ekonomická kríza, ktorá je dnes na Slovensku, výrazne brzdí jeho predstavy vo vzťahu k diaľniciam či železniciam. Má objektívne veľmi komplikovanú situáciu. Ale pevne verím, že sa mu to podarí.
Celé vedenie strany si myslí, že sa mu darí a robí to správne?
Celé vedenie KDH ho podporuje.
Ako ste spokojný s prácou ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika?
Mám zvyk, že verejne nekomentujem žiadneho kolegu vo vláde. Nielen z vlastnej, ale ani z inej strany, pretože to je nekolegiálne. A na rezorte vnútra mám toľko práce a toľko problémov a niekedy aj neúspechov, že sa snažím venovať rezortu vnútra.
Ale noviny čítate.
Keď sa mi niekedy večer podarí, tak si ich prečítam.
KDH sa snažilo vyhraniť voči SDKÚ aj tým, že ste strana bez klientelizmu. Nehrozí aj pre podozrenia na ministerstve zdravotníctva, že si pokazíte svoj imidž?
Súhlasím, že mnohí ľudia volili KDH práve pre to, že ide o stranu s najčistejším štítom. Niežeby tam boli anjeli, ale zo všetkých strán máme najčistejší štít. Ak by sme mali kauzy, ktoré by čistý štít zašpinili, malo by to vplyv na dôveryhodnosť KDH.
Ako je potom možné, že ste tak dlho držali Andreja Ďurkovského? Pochybnosti o ňom sú tu už dlho.
Na kandidátku ho schvaľovala celoslovenská rada, môj názor bol odlišný už vtedy. Rešpektujem rozhodnutie rady, ale bola to chyba. Úplne evidentná.

Beata
Balogová
