Investor sľubuje prácu a lacnejšiu elektrinu. Miestni sa boja zatopenia a ohrozenia prírody.
PLÁŠŤOVCE. Zoltán Hojsza, živnostník, ktorý má ranč s koňmi v Plášťovciach, stojí na prevažne trávnatej plošine nad obcou, po ktorej sa preháňa stádo asi pätnástich danielích samíc. „Tu neďaleko bola bažantnica a pri nej arborétum. Všetko je už preč.“
Otočí sa a máva rukou smerom do diaľky na lúku, kade ešte pred minútou bežalo stádo. „Toto všetko zaplaví nádrž.“ Nižšie ležia Plášťovce.
Spoločnosť Powen a jej dcérska firma Vupex chcú v najbližších rokoch investovať 150 miliónov eur do akumulačnej vodnej elektrárne v dedinke pri Šahách, neďaleko maďarských hraníc. Sľubujú zamestnanie, lacnejšiu elektrinu, ochranu pred povodňami a sponzorovanie kultúry a športu.
Miestni im neveria, pripravujú na sobotu budúceho týždňa referendum. Obávajú sa vodných nádrží – jedna má pribudnúť nad dedinou a druhá na jej okraji. „Ak postavia hornú nádrž, dedina bude v stálom ohrození,“ hovorí Hojsza.
O zámere postaviť elektráreň sa dozvedel pred Vianocami minulého roka. Za týždeň vyzbieral takmer 650 podpisov, čo je asi tretina obyvateľov obce.
Veľa vody AVE Litava má zhromažďovať energiu zo slnečných lúčov; doplnkom má byť malá vodná elektráreň čerpajúca vodu z rieky Litava; časť solárnej energie využije na čerpanie vody do akumulačnej nádrže nad dedinou; spustiť ju majú v roku 2017.
Signatárom prekáža, že pre nádrže zalejú približne štvorcový kilometer z obecných a štátnych pozemkov asi desiatimi miliónmi kubíkov vody.
„Najspravodlivejšie bude, keď rozhodnú občania,“ hovorí starostka Anikó Hejšegová. Referendum nemôže zastaviť priamo výstavbu. Stavebným úradom, ktorý vydáva územné a stavebné rozhodnutie, je však v tomto prípade obec.
Starostka hovorí, že ak občania povedia elektrárni „nie“, aj investor odstúpi od zámeru stavať. „Investor to vyhlásil počas rokovania na ministerstve životného prostredia,“ hovorí starostka.
Investor vyčkáva Generálny riaditeľ firmy Vupex Milan Španko však tvrdí, že v prípade úspechu referenda sa nezaviazali odstúpiť od zámeru. Vraj len zvážia, či budú pokračovať vo výstavbe.
Hojsza podľa neho zbieral podpisy ešte pred vysvetľovacou kampaňou Vupexu. „Občania boli vo veľkej miere dezinformovaní. Následne prebehlo v obci verejné zhromaždenie v kultúrnom dome, približne 400 ľudí sme tri hodiny informovali o diele a odpovedali na ich otázky. Postupne sa začala mienka obracať,“ vyhlásil Španko.
Proti elektrárni sú aj ľudia zo susedného Drienova, potvrdzuje aj starostka Ivana Drigelová. Miestnym prekáža aj to, že by elektráreň ohrozila chránené druhy rastlín a živočíchov v oblasti.
Ministerstvo životného prostredia sa zatiaľ v procese povoľovania k elektrárni nevyjadruje. Jeho úradníci vraj vedia o chránených územiach európskeho významu aj o biotopoch. O pripravovanom referende netušili.
„Ak obyvatelia Plášťoviec pošlú výsledky referenda, ministerstvo ich v rámci procesu posudzovania zámeru zohľadní,“ povedala hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková.
„Ťažko sa odhaduje, či príde dosť ľudí, ale myslím si, že áno. Budeme ľudí informovať osobne aj letákmi. Myslím si, že zatiaľ je väčšina proti elektrárni,“ hovorí Hojsza.
„Uvidíme, ako dopadne referendum. Investor potom musí zvážiť, či pôjde do boja s občanmi,“ hovorí Španko z Vupexu.
Ohrozujú raky, plchy či piskory
Štátni ochranári sú proti stavbe elektrárne. Obávajú sa zániku ohrozených druhov.
PLÁŠŤOVCE. Štátna ochrana prírody – Správa CHKO Ponitrie má vo výstavbe elektrárne v Plášťovciach jasno.
Vo svojej správe presadzuje jednoznačne „nulový variant“, to znamená nestavať v tejto lokalite.
Zoznam ohrozených Ochranári majú niekoľkostranový zoznam chránených druhov. V oblasti žijú napríklad rak riavový, plch sivý či piskor lesný.
Z rastlín to je najmä hrachor guľovitý, ktorý botanici u nás považovali za vyhynutý, objavili ho len nedávno v spolupráci s maďarskými botanikmi.
Vodná plocha s rozlohou asi jeden štvorcový kilometer podľa ochranárov spôsobí zvýšené vyparovanie vody a viac zrážok. Vzácne teplo a suchomilné rastliny by tak mohli nezvratne zmiznúť.
Pre investora predčasné Libor Ulrych zo štátnej ochrany prírody hovorí, že výstavba elektrárne a zatopenie územia zlikviduje časť biotopov európskeho významu a priamo alebo čiastočne poškodí dve existujúce a dve plánované územia európskeho významu. „Nie je to výmysel, skutočne sa obávame,“ hovorí.
Investor sa zatiaľ k možným zásahom do prírody nevyjadruje. Milan Španko z Vapexu hovorí, že vypracovali štyri návrhy a každý z nich inak zasahuje do lokality. „Je predčasné teraz hovoriť o zásahoch do území európskeho významu.“ Daniel Vražda

Beata
Balogová
