Bratislava 21. júna (TASR) - Národná rada SR dnes definitívne schválila nový zákon o používaní analýzy deoxyribonukleovej kyseliny na identifikáciu osôb, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2003.
Hlava štátu mala jedinú pripomienku, že mladistvému vo výkone trestu odňatia slobody mohla byť odobraná vzorka, ktorej odberom je narušená integrita človeka, len s predchádzajúcim súhlasom jeho zákonného zástupcu. Parlament ju neakceptoval a 92 hlasmi novú právnu úpravu schválil.
Analýza DNA patrí k najmodernejším a najúčinnejším metódam identifikácie osôb v kriminalistickej praxi. Jej použitie umožňuje individuálnu identifikáciu osoby, t.j. jednoznačné určenie pôvodcu spornej biologickej stopy. Na druhej strane môže analýza DNA viesť aj k jednoznačnému vylúčeniu podozrivej osoby ako pôvodcu spornej stopy.
Odbery budú vykonávať policajti vrátane príslušníkov Železničnej polície a používať by sa mal najmä sterilný ster bukálnej sliznice, teda vnútornej strany líc. Ďalším spôsobom odberu vzorky, ktorý bude môcť policajt vykonať, je napríklad vytrhnutie 10 vlasov s korienkami. Zákon umožní, aby si osoba vykonala odber aj sama za prítomnosti policajtov. Odber budú musieť strpieť osoby vo výkone trestu, v iných prípadoch bude potrebný súhlas dotknutej osoby. Vzorku, ktorej odberom je narušená telesná integrita jedinca, teda krv alebo moč, bude môcť odobrať iba lekár alebo zdravotná sestra.
Na Slovensku sa používa analýza DNA na účely trestného konania od roku 1990, stále neexistuje národná databáza profilov DNA. Zriaďovateľom, prevádzkovateľom a správcom národnej databázy DNA bude Ministerstvo vnútra SR, pričom analýzu môžu vykonávať oprávnené univerzitné aj súkromné laboratóriá. Údaje v DNA databáze o osobách, ktorým sa nedokázal trestný čin, sa zlikvidujú okamžite. Naopak, údaje o odsúdenej osobe sa budú uchovávať 100 rokov od jej narodenia.
Definitívne poslanci prijali aj Schusterom vrátený zákon o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. Na základe hlasovania nebola Bezpečnostná rada SR vyradená z orgánov krízového riadenia. Poslanci akceptovali prezidentovu pripomienku a radu vypustili z prijímania opatrení na predchádzanie krízových situácií a na ich riešenie, za ktoré bude zodpovedná vláda. Zákon nadobudne účinnosť 1. septembra 2002.
Akceptovaním pripomienok k novele zákona o zvýšení výsluhových príspevkov a výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia vojakov v roku 2002 opravili poslanci legislatívno-technické chyby.