Bratislava 21. júna (TASR) - Resocializačno-terapeutické stredisko pre drogovo závislých Retest je jediné z trinástich na Slovensku, ktoré prevádzkuje samospráva. Pred piatimi rokmi ho zriadil Miestny úrad bratislavského Starého Mesta.
Má kapacitu 16 miest, ktorá bola v minulom roku využitá na 96,9 percenta. Jeho klientmi sú prevažne mladí ľudia nad 18 rokov, ktorí absolvovali liečbu závislosti od drog alebo alkoholu. Za päť rokov sa v ňom vystriedalo 78 klientov s priemerným pobytom deväť mesiacov.
"Podávame pomocnú ruku tým, ktorí sa chcú vrátiť do normálneho života," zdôvodnil na dnešnej tlačovej konferencii staromestský starosta Andrej Ďurkovský.
Pobyt v Reteste je dobrovoľný a klient musí spĺňať náročné kritériá, od získania pracovného pomeru cez účasť na jedno alebo dvojročnom terapeutickom programe, zmenu životného štýlu až po prípravu na návrat do rodiny.
Z odbornej stránky sa o klientov stará osemčlenný profesionálny tím - zamestnanci samosprávy. Priemerne mesačné náklady na jedného klienta sú 16 710 Sk. Denný pobyt si pracujúci klient hradí sumou 120 Sk a podieľa sa na varení a celkovom chode komunity. V súčasnosti je v Reteste desať mužov a dve ženy. Samospráva dotuje liečbu každého jednotlivca sumou 170 000 Sk ročne, aj keď nie všetci klienti sú z jej mestskej časti. Na činnosť Retestu prispieva aj Protidrogový fond.
Najstarším klientom bol 58-ročný alkoholik, ten však odišiel predčasne z Retestu. "Nevydržal požadovanú zmenu a dozvedeli sme sa, že už zomrel," uviedol pre TASR riaditeľ strediska Peter Šulár.