Agentúrne spravodajstvo sme o 18:46 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Poplatky za denné štúdium sú súčasťou zámeru ministerstva školstva na najbližšie roky. Minister Eugen Jurzyca z SDKÚ ho predstavil včera na školskom výbore.
„Ak nám z analýzy vyjde, že istou formou a za istých podmienok spojených napríklad s rozšírením sociálnych štipendií je to dobrá cesta pre Slovensko, tak aj keby sme ju nedokázali politicky presadiť, budeme ju komunikovať a oboznamovať s ňou verejnosť,“ povedal Jurzyca pre TASR.
SaS je za školné
Ministerstvo má podľa poslanca Martina Poliačika z SaS pripraviť viaceré scenáre, ako spoplatniť denné štúdium.
„Optimistické by bolo, keby sa jeden z nich podarilo prijať do konca volebného obdobia,“ tvrdí Poliačik. Ak v parlamente nebude dostatočná podpora, zostane návrh podľa neho prichystaný na obdobie po nasledujúcich voľbách.
Poliačik si myslí, že za vysokoškolské štúdium by sa malo platiť a najlepší študenti by dostávali vyššie štipendiá ako v súčasnosti. Vyššia by podľa neho bola aj podpora pre sociálne znevýhodnené skupiny.
Exminister školstva za KDH Martin Fronc si nemyslí, že vláda v tomto volebnom období poplatky za vysokoškolské štúdium presadí. „Teraz na to nie je vhodný čas,“ myslí si.
Ďalšie výdavky
Fronc za druhej Dzurindovej vlády predkladal podobný návrh ako reformu vysokých škôl. Školné mu parlament neschválil. Hovorí, že súčasná ekonomická situácia nie je taká dobrá ako vtedy, pre rodiny by to boli ďalšie výdavky.
Proti je aj opozícia, podľa šéfa školského výboru Dušana Čaploviča zo Smeru by to bolo nezodpovedné riešenie. „V žiadnom prípade to neprichádza do úvahy aspoň dovtedy, kým kvalita našich vysokých škôl nevzrastie.“
V súčasnosti platí za štúdium časť externistov. V parlamente je novela vysokoškolského zákona, podľa ktorej by od septembra mali platiť všetci externisti.
Jurzycovo riešenie najskôr nechceli podporiť Obyčajní ľudia. Ustúpili po dohode, že externisti budú mať nárok na prospechové štipendium rovnako ako denní študenti.

Beata
Balogová
