Bratislava 21. júna (TASR) - Minister financií SR František Hajnovič dnes stiahol späť vládny návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov. Stalo sa tak bezprostredne po tom, čo poslanci odhlasovali pozmeňovací návrh, ktorým by sa oproti predloženému návrhu podstatne zmenila štruktúra i výška dane.
Dôvodom bolo to, že približne dve tretiny prítomných poslancov podporili zníženie pevnej zložky tejto dane z 35 halierov na jednu cigaretu na 7,5 haliera. Súčasne odsúhlasili zvýšenie percentuálnej zložky dane asi o polovicu (z 22 percent na 36).
Národná rada SR dnes definitívne schválila nový zákon o používaní analýzy deoxyribonukleovej kyseliny na identifikáciu osôb, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2003. Analýza DNA patrí k najmodernejším a najúčinnejším metódam identifikácie osôb v kriminalistickej praxi. Jej použitie umožňuje individuálnu identifikáciu osoby, t.j. jednoznačné určenie pôvodcu spornej biologickej stopy. Na druhej strane môže analýza DNA viesť aj k jednoznačnému vylúčeniu podozrivej osoby ako pôvodcu spornej stopy.
Parlament dnes zásadným spôsobom novelizoval zákon o sociálnej pomoci. Na základe poslaneckého návrhu budú neštátne subjekty poskytujúce sociálne služby a poradenstvo dostávať rovnaký podiel finančného príspevku ako štátne inštitúcie a organizácie. Pôvodne chceli poslanci KDH iba 75 percentný podiel príspevkov, no po rozprave bol schválený stopercentný. Zlepší sa tak situácia aj v neštátnych detských domovoch, ktoré si doteraz museli získavať takmer polovicu finančných prostriedkov z iných zdrojov.
Poslanci prijali aj dva prezidentom vrátené zákony - o zvýšení výsluhových príspevkov a výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia vojakov v roku 2002 a o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. V prípade schválenej novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách sa stanovili pravidlá pre jazdu cez tunel. Súvisí s očakávaným skorým spustením skúšobnej prevádzky tunela Branisko.
Na záverečný verdikt do budúceho týždňa, kedy od utorka 25. júna bude schôdza pokračovať, si musia počkať dva zákony - o zriadení Slovenskej zdravotníckej akadémie a novela Devízového zákona. Pri prvom z nich vznikol v snemovni spor medzi poslancami či vôbec má byť akadémia zriadená. Proti tomuto aktu napríklad vystúpil exminister školstva Milan Ftáčnik argumentujúc nedostatočným finančným krytím prípadnej novej vysokej školy. Zástancami vzniku sú bývalý a súčasný ministri zdravotníctva Tibor Šagát a Roman Kováč.
Počas štyroch rokovacích dní zákonodarcovia zo 161 bodového programu prerokovali štyridsaťštyri.
*zg pm jf som