Bratislava 21. júna (TASR) - Rakvu s telesnými pozostatkami významného slovenského politika a prvého Slováka vo funkcii predsedu vlády Československej republiky dr. Milana Hodžu privezie vládny špeciál z Chicaga do Bratislavy v utorok 25. júna. Pri tejto príležitosti TASR vydáva jeho životopis.
Politik, štátnik a novinár Milan Hodža, synovec Michala Miloslava Hodžu, sa narodil 1. februára 1878 v Sučanoch pri Martine. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, Šoprone a v Sibii. Právo študoval na univerzite v Budapešti a filozofiu vo Viedni.
Ešte počas štúdií bol redaktorom Slovenských listov, po roku 1898 sa novinárčine a politickej činnosti venoval profesionálne. Najprv bol parlamentným spravodajcom Budapester Abendblattu, neskôr zakladateľom Slovenského denníka a jeho redaktorom (1900-1901), v rokoch 1903-1914 bol redaktorom Slovenského týždenníka, ktorý takisto založil. Obe redakcie sídlili v Budapešti.
V rokoch 1905-1910 bol poslancom Uhorského snemu. Po vypuknutí prvej svetovej vojny slúžil ako dôstojník rakúsko-uhorskej armády v Trenčíne a vo Veszpréme. V rokoch 1916-1918 bol redaktorom rakúskej tlačovej kancelárie vo Viedni, v rokoch 1918-1938 poslancom Národného zhromaždenia ČSR.
Po vzniku Československa pôsobil ako splnomocnený zástupca československej vlády v Budapešti, v roku 1919 bol štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra, potom ministrom unifikácie, poľnohospodárstva, školstva, zahraničia a v rokoch 1935-1938 bol ministerským predsedom Československa.
Po konferencii v Mníchove roku 1938 abdikoval na funkciu predsedu vlády ČSR a emigroval do Paríža. Tam spolu s exilovými politikmi utvoril v novembri 1939 SNR. V roku 1940 odišiel do Londýna, kde sa v júli 1940 stal formálnym podpredsedom Štátnej rady. V roku 1941 odišiel do USA, kde takisto vyvíjal bohaté politické aktivity.
Zomrel 27. apríla 1944 v Clearwater na Floride v USA. Pochovali ho na Českom cintoríne v Chicagu. Vo svojej poslednej vôli vyjadril želanie, aby ho pochovali na Slovensku, čo sa podarí až po vyše päťdesiatich rokoch. Jeho druhý pohreb sa uskutoční 27. júna 2002 na Národnom cintoríne v Martine.
Milan Hodža bol zakladateľom a najvýznamnejším predstaviteľom slovenského agrárneho hnutia, ktoré do roku 1918 zotrvávalo v rámci Slovenskej národnej strany a jej program zastupoval aj ako poslanec v uhorskom parlamente. Po roku 1910 presadzoval politiku demokratizácie a federalizácie habsburskej monarchie. Počas prvej svetovej vojny si osvojil myšlienku konštituovania československej štátnosti a stál pri zrode Československa. Svoje politické účinkovanie založil na princípoch agrárnej demokracie a čechoslovakizmu, až neskôr prešiel na pozície regionalizmu a v roku 1938 definitívne uznal samobytnosť slovenského národa.
Milan Hodža patril medzi najschopnejších slovenských politikov a novinárov, najmä politických publicistov.
Bol ženatý s Irenou Pivkovou a mal syna Fedora a dve dcéry.