BRATISLAVA. Čo zaznelo: „Zavolá premiéra predseda“ alebo „Za vola premiéra predsedá“? Aj s takouto úlohou si musí poradiť program na prevod reči do textu, ktorý začínajú lekári či advokáti používať už aj u nás.
Vo verejnej sfére začnú rozpoznávač reči ako prví využívať sudcovia. Slovenská akadémia vied a Technická univerzita v Košiciach vyvíjajú program pre ministerstvo spravodlivosti už tri roky.
Rezort zaň zaplatí 465-tisíc eur a do skúšobnej prevádzky má byť nasadený koncom apríla.
Konkurencia z Česka Prepis Ako to funguje
Technológia sa skladá
zo štyroch modulov:
Hlas: rozpoznávanie trénuje na stovkách až tisícoch rôznych hlasov. Slovník: učí sa z databázy až s dvomi miliónmi slov a ich tvarov. Kontext: vyhodnocuje najpravdepodobnejšie kombinácie slov. Prostredie: čistí prejav od okolitých ruchov.
Tesne pred spustením však musia akademici odolávať konkurencii.
Česká spoločnosť Newton technologies, dcérska firma najväčšieho poskytovateľa monitoringu médií v strednej Európe, predstavila včera vlastnú verziu slovenského rozpoznávača pre justíciu.
Jej českú obdobu dnes využíva už 1300 sudcov a prokurátorov.
„Keď sme si vlani prečítali, že SAV pripravuje projekt pre justíciu, najskôr sme na slovenský trh ani nechceli ísť,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Petr Herian.
„Keď sme však zistili, že projekt je vo fáze testovania, na základe vlastných skúseností odhadujeme, že bude trvať ešte dva roky práce, kým systém dostanú k užívateľom.“
Spoločnosť preto ministerstvu ponúkla vlastný, dnes už hotový produkt. Za licenciu pre každého sudcu by štát zaplatil od päťsto do tisíc eur.
Kto je lepší? Vedúci projektu SAV Milan Rusko hovorí, že keď ministerstvo s požiadavkou prišlo, slovenský rozpoznávač neexistoval. „Dali nám to vyvinúť, koncom apríla máme odovzdať hotový produkt.“
Spoľahlivosť softvérov zatiaľ nikto neporovnal, obe organizácie tvrdia, že ich prepis textu sa s hovoreným prejavom zhoduje na 95 percent. Porovnateľná je aj databáza oboch justičných verzií, ktoré obsahujú cez 300-tisíc slov.
Rusko vlastný rozpoznávač obhajuje aj tým, že za peniaze, ktoré ministerstvo investovalo do vývoja, ho bude môcť využívať neobmedzený počet užívateľov.
Žitňanská verí akademikom „Po vyhodnotení vynaložených nákladov a potrebných budúcich investícií sme sa rozhodli, že je efektívnejšie pokračovať v projekte SAV,“ povedal včera hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.
Prioritou rezortu je však podľa neho „elektronické nahrávanie pojednávaní“.

Beata
Balogová
