VIEDEŇ. Pre takmer 70 percent Rakúšanov neexistuje v týchto dňoch iná téma ako Japonsko a jeho jadrové elektrárne.
Rakúske médiá tvrdia, že Japonsko majú pred dverami a všetky od serióznych po bulvárne priniesli mapky jadrových elektrární vo svojom okolí.
Spomínajú tie, ktoré sú v prevádzke, tie, ktoré sa len plánujú stavať a najviac tie, ktoré sú v pásme ohrozenom zemetraseniami, ako je slovinská elektráreň Krško, kde došlo v minulosti k viacerým poruchám.
Elektrárne za hranicami Fakty Rakúsko a jadro
v roku 1978 Rakúšania tesne v referende odmietli jadrovú elektráreň Zwentendorf, v roku 1999 prijali ústavný zákon, ktorý zakazuje využívanie jadra na
získavanie energie a stavbu jadrových elektrární.
Krajina, ktorá pred 33 rokmi v referende zastavila stavbu vlastnej jadrovej elektrárne a prijala ústavný protijadrový zákon, je najväčším odporcom jadrovej energie v Európe.
V okolí 200 kilometrov za svojimi hranicami má 31 jadrových reaktorov, z ktorých ju najviac strašia slovenské Mochovce.
Najčítanejší bulvárny denník Kronen Zeitung v pondelkovom vydaní písal o Mochovciach ako o šrote a spomenul poruchu, o ktorej sa verejnosť dozvedela až po troch mesiacoch, aby ilustroval, aký chaos u nás vládne.
Doteraz sa Rakúšania so svojím tvrdým protiatómovým postojom ďaleko nedostali, strach po japonskom zemetrasení zmenil postoje európskych krajín.
Rakúšania získali podporu Nemecka, Francúzska či Španielska. Nemci včera rozhodli, že odpoja sedem jadrových elektrární a ostatné skontrolujú.
Testy a referendum Rakúšania prišli po zemetrasení do Bruselu s návrhom na záťažové testy pre jadrové elektrárne v Európe, včera žiadali celoeurópske referendum o vystúpení z atómovej politiky a zatvorenie elektrární Paks (Maďarsko), Dukovany (Česko) a našich Bohuníc a Mochoviec.
Nemci už odstavili sedem elektrární
Verejná mienka je proti jadru. Nemecko to môže vyjsť draho.
BERLÍN. Zo dňa na deň zmenila vláda kancelárky Angely Merkelovej postoj k atómovej energii.
Merkelová sa včera predpoludním mimoriadne stretla s piatimi premiérmi spolkových krajín, kde stoja jadrové elektrárne.
Rozhodli o odpojení siedmich reaktorov, ktoré postavili pred rokom 1980. Elektrárne zostanú mimo prevádzky tri mesiace, kým sa preverí ich stav.
Za odstavením elektrární môžu byť aj blížiace sa krajinské voľby v Bádensku-Württembersku, kde konzervatívcom uberajú hlasy Zelení.
Len vlani predĺžila Merkelovej vláda o 12 rokov životnosť jadrových elektrární, ktoré mali pôvodne odstaviť do roku 2021.
Podľa prieskumu televízie ZDF, po havárii vo Fukušime si až 60 percent Nemcov želá čo najrýchlejšie zatvorenie jadrových elektrární.
Až 70 percent pritom považuje za reálne, že podobná katastrofa ako v Japonsku sa môže stať aj u nich doma.
Štefan Hudec

Beata
Balogová
