Košice 21. júna (TASR) - Zlepšenie kvality životného prostredia v jednej z najznečistenejších oblastí Slovenska - v Mikroregióne Hornád si kladie za cieľ projekt Riečnej koalície. Myšlienka svojpomoci znečisteného regiónu pri brehoch riek sa zrodila pred 20 rokmi v Belgicku a Holandsku. Na Slovensku sa takýto komplexný prístup realizuje po prvý raz.
Cieľom je zapojiť do neho všetkých zainteresovaných - od obyvateľov a samosprávy trinástich obcí ležiacich v južnej časti Košickej kotliny, štátnej správy, škôl, firiem, Povodia Bodrogu a Hornádu až po najväčších znečisťovateľov vrátane spoločnosti U.S.Steel. Projekt pripravilo a od decembra 2001 manažuje občianske združenie Sosna. Na jeseň tohto roku, po prípravných rokovaniach s jednotlivým účastníkmi, by mal vyústiť do podpisu tzv. Riečnej zmluvy. Jej signatárov bude zaväzovať ku konkrétnym krokom, ktoré prinesú zlepšenie životného prostredia regiónu, patriaceho medzi 8 najznečistenejších lokalít na Slovensku.
Ako na dnešnom stretnutí s novinármi ďalej informoval predseda rady OZ Sosna Štefan Szabó, aktivitu podporuje aj Ministerstvo životného prostredia SR. Považuje ho za pilotný projekt, ktorý môže byť následne využitý aj v iných slovenských povodiach.
Hoci je Riečna zmluva na území Mikroregiónu Hornád v štádiu prípravy, vygenerované už boli hlavné aktivity. Medzi konkrétne návrhy spolupráce patrí revitalizácia troch hornádskych mŕtvych ramien a ich prepojenie na rieku, čo okrem zlepšenia kvality podzemných vôd prinesie aj nové rekreačné možnosti v okolí Košíc. Medzi zaujímavé návrhy patrí vytvorenie medzinárodnej cyklotrasy po násypoch Hornádu, vedúcej až za maďarskú hranicu. Trasa z Košíc by smerovala cez obec Skároš a v prípade vytvorenia priechodu pre malý pohraničný styk by sa končila v maďarskej obci Hollóháza. V krátkom čase by sa malo začať aj čistenie čiernych skládok na zanesených mŕtvych ramenách Hornádu, kde sa podľa odhadu odborníkov nachádza až 10 tisíc kubických metrov odpadu.
Projekt Riečnej zmluvy sa môže realizovať aj vďaka podpore Holandského veľvyslanectva a Karpatskej nadácie.