Minister obrany chce stiahnuť vojakov z Cypru, podľa neho je misia pridrahá.
BRATISLAVA. Pôsobenie slovenských vojakov v misii na Cypre vidí ministerstvo obrany každý polrok inak. Kým včera minister Ľubomír Galko (SaS) navrhol ich odchod, ešte v októbri jeho mesačník Obrana uviedol, že na Cypre zostávame.
Galko včera oznámil, že chce ukončiť pôsobenie dvesto slovenských vojakov v misii UNFICYP. V súčasnej ekonomickej situácii si podľa neho nemôže Slovensko ich účasť na Cypre dovoliť. Vlani boli náklady 8,6 milióna eur, OSN prispela sumou 3,4 milióna eur, zvyšok platilo ministerstvo obrany.
V októbri vraj len začínal
Ešte v októbri v časopise ministerstva obrany vyšiel článok s titulkom Minister Galko: Na Cypre zostávame.
„Želám všetkým obyvateľom Cypru, aby sa problém s rozdelením ostrova vyriešil čím skôr. Je to v záujme všetkých Cyperčanov a medzinárodných organizácií vrátane misie UNFICYP,“ povedal vtedy minister.
Galko hovorí, že v októbri ešte len začínal so strategickým hodnotením obrany.
„Minister v tejto súvislosti nikdy nehovoril, že naši vojaci zostanú na Cypre navždy,“ odkázal Galko cez hovorcu. Tvrdí, že misia nerozvíja spôsobilosti armády. Slovensku sa v nej navyše nepodarilo získať veliteľský post.
Dzurinda: Nebuďme nezodpovední
Postoj SaS rozhneval šéfa diplomacie Mikuláša Dzurindu z SDKÚ. Galka obvinil z amaterizmu a poškodzovania záujmov Slovenska v zahraničí.
„Nestavajme veci z nôh na hlavu a nezačínajme tým, že budeme trúbiť do sveta, ako ideme sťahovať vojakov, lebo nás kdesi inde topánka tlačí. Toto je veľmi nezodpovedné, amatérske,“ povedal na adresu Galka.
Dzurinda tvrdí, že mal na Galkovo stanovisko negatívne ohlasy zo zahraničia. S ukončením misie nesúhlasí. Galko poznamenal, že práve Dzurinda mu nemá čo hovoriť o amaterizme.
Rozhodne vláda
Bývalý šéf českej Vojenskej spravodajskej služby, bezpečnostný analytik Andor Šándor hovorí, že politici by sa o Cypre nemali hádať na verejnosti. „Takéto politické boje poškodzujú Slovensko v zahraničí viac, ako keby urobilo samotný krok, teda stiahlo vojakov z Cypru.“
Význam misie je podľa Šándora symbolický, Slovensko svojou účasťou dáva najavo, že mu rovnako ako únii záleží na vyriešení konfliktu medzi cyperskými Grékmi a Turkami.
O slovenskej misii na Cypre rozhodne vláda.

Beata
Balogová
