Na Haiti nie je jediný človek, ktorého by vláda poverila rozdeľovaním humanitárnej pomoci.
BRATISLAVA. Kontajner totiž takmer celý rok stál na colnici v Haiti.
"Náš kontajner bol vybratý z prístavu a humanitárna pomoc je pripravená na distribúciu," povedal dnes pre agentúru SITA riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie Juraj Tomaga. Tento problém však nevznikol len v prípade slovenskej zásielky. Na colnici stále stoja stovky kontajnerov aj iných krajín.
"Na Haiti sa extrémne ťažko veci realizujú. Všetko, čo tu trvá vybaviť týždeň, tam trvá rok,“ tvrdí rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry.
Zaváži aj úplatok
Mimovládkam na Haiti často vyčítajú, že sú pomalí. Krčméry však tvrdí, že rýchli sú jedine tí, ktorí môžu uplácať, najväčším nepriateľom je korupcia. Všetko, čo chcú vybaviť, musia podľa Krčméryho "brutálne uplatiť“.
Ministerstvo vnútra sa snažilo posunúť materiál ľuďom rôznymi spôsobmi. Na Haiti však nie je jediný človek, ktorého by vláda poverila rozdeľovaním humanitárnej pomoci. Rezort problém vyriešil tak, že pomoc bude rozdeľovať nezisková organizácia Magna Deti v núdzi.
Druhá zásielka humanitárnej pomoci zo Slovenska dorazila na Haiti vlani 25. marca. Vtedy to potvrdil pre agentúru SITA riaditeľ odboru humanitárnej pomoci Ministerstva vnútra SR Milan Komžík.
Rozdelenie humanitárnej pomoci malo podľa vtedajších informácií manažovať haitské ministerstvo. Pomoc do kontajnera naložili 18. februára v Limbachu, odtiaľ sa vybral na cestu z Nemecka po mori na Bahamy a do Port-au-Prince na Haiti. Pôvodne dvadsaťdňová cesta sa o niečo predĺžila, materiál však prišiel v poriadku.
Druhá zásielka humanitárnej pomoci pre Haiti predstavuje deväť ton materiálu za 177 300 eur, materiál tvorí núdzové ubytovanie, stravovanie a oblečenie.
Poslali aj pršiplášte
Na Haiti býva v apríli monzúnové obdobie, Slovensko preto poslalo aj pršiplášte pre tisíc ľudí. Medzi materiálnou pomocou je aj bielizeň a oblečenie v rozličných veľkostiach - trenírky, tielka, ponožky, košele, nohavice. Materiál vystačí pre tisíc ľudí a ubytovanie pre sto ľudí.
Prvú zásielku poslalo Slovensko desať dní po zemetrasení. Boli to stany, poľné ležadlá, spacáky a prikrývky, spolu s poľnou nemocnicou. Dve tony materiálu mali hodnotu päťdesiat- až šesťdesiattisíc eur.
Ostrovný štát v Karibiku zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdom 7,3 v noci 12. januára 2010. Hlavné mesto Port-au-Prince bolo úplne zničené. Zemetrasenie si vyžiadalo približne 300-tisíc mŕtvych.