SME

Živnostníkov dráždia ich strany

Najväčšie percento živnostníkov majú medzi voličmi SaS a SDKÚ, autori reformy.

Živnostníci sú aj medzi vodičmi nákladnej dopravy. Ich štrajk priamo na cestách vlani spravil veľký rozruch.Živnostníci sú aj medzi vodičmi nákladnej dopravy. Ich štrajk priamo na cestách vlani spravil veľký rozruch. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

Pokiaľ by od Sulíka odišli všetci voliči – živnostníci, stratil by jedno percento z dvanástich. Pravici však môže ísť aj o imidž.

BRATISLAVA. Živnostníci by mali mať rovnaké odvody ako zamestnanci, tvrdia svorne minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) a predseda SaS Richard Sulík. Niektorým živnostníkom to nevonia, keďže prídu o časť príjmov.
Zvýšenie odvodov tejto skupine ľudí naopak prekáža časti KDH, Mosta­Híd a OKS, ktorej štyria poslanci patria ku klubu Bélu Bugára.

Pokiaľ by mali tieto postoje signalizovať snahu udržať si voličov, strany triafajú vedľa. Práve SaS a SDKÚ majú totiž medzi voličmi najväčší podiel živnostníkov, pri KDH a Moste je to naopak len menšia časť.

SkryťVypnúť reklamu

SaS si politicky ubližuje, píše Lukáš Fila

Menej než desatina

zivnostnici-web.jpgŽivnostníkov je asi 400-tisíc, teda menej ako desať percent z celkového počtu ľudí s volebným právom. Časť z nich však živnostenské povolenia v plnej miere nevyužíva a žije napríklad z dôchodkov.

Z prieskumov agentúry Focus vyplýva, že najväčší podiel živnostníkov medzi vlastnými voličmi majú SaS (9,4) a SDKÚ (6,3 percenta), zatiaľ čo Most s 5,1 a KDH so štyrmi percentami sú na tom takmer rovnako ako ľavicový Smer.

Pokiaľ by pre postoj SaS od Sulíkovej strany odstúpili všetci živnostníci, ktorí ju vlani volili, prišla by o jedno percento z dvanástich, ktoré vo voľbách dosiahla. V SDKÚ by šlo ešte o menej ľudí a v prípade kresťanských demokratov či Mosta možno len o pol percenta oproti volebnému výsledku.

SkryťVypnúť reklamu

„Medzi voličmi žiadnej z politických strán netvoria väčšinu ani výraznú menšinu, ktorá by stranu svojím odchodom potopila,“ hovorí sociológ Focusu Martin Slosiarik. Agenda odvodov či daní živnostníkov je hlavne hodnotovou a imidžovou záležitosťou pravicových strán.

Imidžová záležitosť

„Predpokladá sa, že stredopravé strany nebudú klásť pod nohy podnikateľom a živnostníkom bremená ako zvýšené dane a odvody, a že sa skôr budú snažiť pre nich vytvárať prijateľnejšie prostredie,“ hovorí Slosiarik.

Prípadné zvýšenie záťaže živnostníkov by mohli negatívne vnímať aj priaznivci pravice, ktorí nemajú živnosť. Rovnako aj to, že niektoré vyhlásenia politikov naznačujú, že živnostníci majú nezaslúžené výhody.

Podobné je to aj v prípade návrhu zvýšiť odvody dohodárom. Podľa Slosiarika ich mnohí vnímajú ako dôchodcov, ktorí si chcú trošku prilepšiť.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi poslancami ich nájdete veľa v Smere i SaS

Živnosť nie je pre poslancov podľa živnostenského registra nič cudzie.

BRATISLAVA. Naraziť v Národnej rade na poslanca, ktorý má skúsenosť s tým, aké je to byť živnostníkom, nie je problém. Platí to najmä o 21- člennom poslaneckom klube SaS, kde je ich podľa údajov v živnostenskom registri desať, teda takmer polovica.

Dovedna je v 150­-člennej Národnej rade aspoň 35 poslancov, ktorí mali, alebo ešte stále majú živnosť. Paradoxne sú to práve poslanci z SaS, ktorí podporujú zvýšenie odvodov práve pre túto skupinu ľudí.

Počítajú so stratami

„Niekoľko rokov som sám podnikal a stojím si za tým, že živnostníci a celkovo malé a stredné podnikanie sú chrbticou ekonomiky,“ hovorí Juraj Droba, poslanec za SaS, ktorý do parlamentu prišiel so svojou stranou len vlani.

SkryťVypnúť reklamu

„Na jednej strane sympatizujem s malopodnikateľským stavom, no jednoznačne boli živnostníci oproti zamestnancom dlhodobo zvýhodňovaní.“

Je teda pripravený podporiť návrh, ktorý môže živnostníka s príjmom 1300 eur pripraviť mesačne o 30 až 40 eur. „Čo iné mi ostáva,“ hovorí Droba.

Tomáš Galbavý z SDKÚ mal živnosť na prevádzkovanie reštaurácie a diskotéky, v SDKÚ patria v parlamente do tejto skupiny piati, čo je asi šestina poslaneckého klubu.

„Tento návrh má nálepku nepopulárny, jeho výsledky sa prejavia v dlhodobom horizonte. Sme si vedomí, že touto cestou stratíme niekoľko voličov z radov živnostníkov,“ hovorí poslanec, ktorý je v Národnej rade od roku 1998. Reformu označuje za spravodlivú, efektívnu a v konečnom dôsledku výhodnú pre štát i platcov odvodov.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ sa vo volebnom programe živnostníkmi zaoberala zo všetkých parlamentných strán najviac. Galbavý tvrdí, že straty pre živnostníkov budú kompenzované a pomôže aj to, že sa zníži byrokracia medzi občanom a štátom, keď dane a odvody vykonávajú zdravotná poisťovňa, Sociálna poisťovňa a daňový úrad.

Silný Smer

Slušné zastúpenie majú aj v ľavicovom Smere, kde je ich pätnásť, čo je približne štvrtina zo 62 poslancov najsilnejšej strany. Oslovení poslanci však o téme odvodov včera nechceli hovoriť alebo nezdvíhali telefón.
Kresťanskí demokrati (14 poslancov) a rovnako zastúpený Most-Híd majú po dvoch poslancoch – živnostníkoch.

Michal Durdovanský

Živnosť stratila vplyv

Drobní podnikatelia boli medzi vojnami rozhodujúcou silou. V 90. rokoch mali vlastnú stranu.

BRATISLAVA. Prvá Československá republika stojí na živnostníkoch, hovorili politici v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Podľa historika Miroslava Sabola zo Slovenskej akadémie vied bol v tom čase politický a spoločenský dosah tohto stavu veľký.

SkryťVypnúť reklamu

„Najmä v druhej polovici 30. rokov nabrali živnostníci na sile. Boli motorom slovenskej ekonomiky.“ Spolu s ekonomickým mali aj silný politický vplyv – najmä za premiérovania Milana Hodžu medzi rokmi 1935 a 1938.
Podľa Sabola by bol pokus o výraznejšie zvýšenie daní či odvodov pre živnostníkov v tom čase politickým rizikom.

„Bola to taká sila, že by došlo aj k nepokojom.“ Živnostníci si podľa historika zachovali význam aj za slovenského štátu. Mnohí vtedy stavu kazili meno, pretože využívali politiku na získavanie vlastného prospechu či arizovali židovský majetok.

Vplyv živnostníkov sa obnovil po páde komunizmu. Niekoľko rokov fungovala Únia živnostníkov, podnikateľov a roľníkov, ktorej šéfoval Pavol Prokopovič. Za ministrovania Brigity Schmögnerovej z SDĽ strana presadila paušálnu daň pre živnostníkov, ktorá bola v priemere okolo šesťtisíc korún ročne.

SkryťVypnúť reklamu

„Najväčší vplyv živnostníkov bol v 90. rokoch, keď ešte stredná vrstva nebola celkom etablovaná a mnoho ľudí vo vidine možnosti zarobiť sám na seba a zvýšiť si životný štandard išlo súkromne podnikať,“ hovorí Prokopovič.

Svoje postavenie živnostníci využívali za Čarnogurského, Moravčíkovej i za Mečiarových vlád.
Podľa Prokopoviča niekedy po roku 2000 prevzali úlohu „nositeľa podnikateľskej samostatnosti“ strední a väčší podnikatelia. Paušálna daň nakoniec vydržala len necelé dva roky. Zrušilo ju ministerstvo financií vedené Ivanom Miklošom. Únia živnostníkov sa v roku 2000 zlúčila s SDKÚ.

Miroslav Kern

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 336
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 355
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 099
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 470
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 316
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 057
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 948
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 480
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Španielsky tenista Carlos Alcaraz.

V treťom kole prestížneho turnaja v Monte Carlo vypadol piaty nasadený Jack Draper aj nasadená sedmička Andrej Rubľov.


a 1 ďalší
Americké tenistky s kapitánkou Lindsay Davenportovou (tretia sprava).

Kapitánka USA sa musela vyrovnať s viacerými absenciami.


TASR
Slovensko vs. Česko: ONLINE prenos z prípravného zápasu hráčov do 18 rokov

Sledujte s nami ONLINE prenos z prípravného hokejového zápasu: Slovensko U18 - Česko U18.


slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slovenskí hokejisti odohrajú dvojzápas v Herisau.


SkryťZatvoriť reklamu