Na banskobystrickom mestskom úrade dajú sklo na 70 dverí. V Martine a v žilinskej župe systém funguje už štyri roky.
BANSKÁ BYSTRICA. Úradníci magistrátu v Banskej Bystrici, za ktorými prichádzajú ľudia, budú mať na kanceláriách dvere s priehľadným sklom. Systém verejnej kontroly je odskúšaný a funguje napríklad v USA už od 30. rokov.
Neskryjú sa
„Po meste kolujú rôzne reči, že úradníci nepracujú, kávičkujú a podobne. Chcem, aby sa tieto fámy prestali šíriť,“ hovorí primátor Peter Gogola. „Občania musia vidieť, čo sa v kanceláriách deje. Je to ďalší krok k transparentnosti mestského úradu.“
Od budúceho týždňa zasklia asi 70 dverí, Gogola odhadol, že zaplatia asi dvetisíc eur. Ivan Rončák z Transparency International Slovensko ocenil, že úradníci budú cítiť dohľad verejnosti aj kolegov.
„Myslím si, že to bude mať najmä preventívny účinok na potenciálne korupčné správanie.“ Mesto by aj firmu, ktorá upraví dvere, malo vybrať priehľadne, aby „nepadol ani tieň podozrenia“.
„Starší zamestnanci zvyknutí na pôvodný systém a spôsob práce za zatvorenými dverami sa môžu s novým systémom vyrovnávať ťažšie, lebo prináša aj potrebu zmeny zaužívaných pracovných stereotypov,“ hovorí psychológ Karol Kleinmann. „Nastupujúca mladá generácia s tým pravdepodobne nebude mať problémy.“
Okrem pozitív môže systém podľa psychológa obmedziť aj intimitu v citlivých oblastiach. „Vytvára atmosféru, že všetci o všetkom vedia. Človek je vystavený v plnej nahote, so všetkými kladmi, ale aj zlozvykmi. Nie každý to dokáže psychicky zvládnuť. Problém môže vzniknúť najmä, ak to niekto zneužije.“
Našli aj klady
Dvere s priehľadným sklom na kanceláriách majú už štyri roky úradníci v Mestskom úrade v Martine a v úrade Žilinského samosprávneho kraja.
„Časť zamestnancov spočiatku vnímala zmenu negatívne, neskôr prišli na to, že systém má pozitíva. Nemusia napríklad kontrolovať, či niekto čaká na chodbe, lebo to vidia aj z kancelárie,“ hovorí martinský primátor Andrej Hrnčiar. Čakajúci ľudia zas vidia, čo sa deje v kancelárii.
Žilinská župa takto upravila sto nepriehľadných dverí. Riaditeľ Pavol Holeštiak hovorí, že vedúci aj občania môžu kontrolovať prítomnosť zamestnancov. „V mnohých firmách nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku ide o bežný štandard. Myslím si, že by nás v tom mali nasledovať aj ďalšie samosprávy.“

Beata
Balogová
