Poslanec SDKÚ Hort volal pre údajné odposluchy ministrovi vnútra Lipšicovi. Ten odpočúvanie nepoprel.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:42 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Poslanci sa obávajú, že ich telefóny sleduje polícia a tajná služba. Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH hovorí, že prípadné odpočúvanie je legálne.
S informáciou o odpočúvaní najmenej 40 politikov vyšiel Igor Štefanov z SNS, ktorého polícia žiada zbaviť imunity v kauze nástenkového tendra. Dôkazy nepredložil. „Lipšic sa snaží sústrediť moc do svojich rúk,“ vyhlásil.
Pridal sa aj Smer, ktorý tvrdí, že tieto informácie sú známe od decembra a súhlas dal polícii Krajský súd v Nitre.
Lipšicovi volal aj podpredseda parlamentu Milan Hort z SDKÚ, ktorý sa zaujímal, či je „napichnutý“ aj jeho mobil.
„Tieto hry na mňa nezaberú. Pôjdeme po veľkých kauzách,“ tvrdí Lipšic. Polícia zavádza nový systém, ktorý dokáže prečítať aj správy na sociálnych sieťach.
Začal Štefanov Poslancovi SDKÚ Milanovi Hortovi a špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi mala polícia odpočúvať mobily. Jeden o ničom nevie, druhý informáciám neprikladá význam. O údajnom odpočúvaní verejných činiteľov včera v parlamente začala hovoriť opozícia.
„Treba pravdu hľadať cestou cez Krajský súd v Nitre a možno môžete položiť otázku aj pánovi Hortovi,“ povedal exminister vnútra za Smer Robert Kaliňák k odpočúvaniu poslancov, o ktorom ráno ako prvý hovoril poslanec SNS Igor Štefanov.
Líder Smeru Robert Fico tvrdí, že o odpočúvaní poslancov vedia od decembra, kauza je podľa neho vraj spojená s voľbou prokurátora. Viacerí predstavitelia koalície pri nej hovorili o kupovaní poslaneckých hlasov.
Nitra mlčí Odposluchy Známe kauzy
Štefan Harabin – v roku 1994 mal priateľský telefonát s údajným narkobarónom Bakim Sadikim. Na odposluch upozornil v roku 2008 Lipšic. Denník SME – v roku 2002 sa objavila nahrávka medzi Pavlom Ruskom a redaktorom SME. Zodpovedných príslušníkov SIS súd oslobodil. Išlo vraj o technickú poruchu. Ján Badžgoň – v roku 2003 poslal anonym do SME prepisy odposluchov, ktoré naznačovali, že podnikateľ komunikoval s Gabrielom Palackom o peniazoch vo Švajčiarsku. Vyšetrovanie neukázalo, odkiaľ boli. Pavol Bielik – v roku 2004 sa z polície stratilo 45 odpočutých rozhovorov. Išlo aj o rozhovory v kauze Bielika. Minister vnútra Vladimír Palko bol kritizovaný, že pomohol kolegovi z KDH. Trestnú zodpovednosť neniesol nikto. Bielika oslobodili.
Príkaz na odpočúvanie vydáva súd na návrh prokurátora. Nitriansky súd nechcel celú vec komentovať s vysvetlením, že spadá pod utajované skutočnosti.
Hort, ktorý je aj podpredsedom parlamentu a SDKÚ, hovorí, že o ničom nevie. „Treba sa opýtať pána Kaliňáka, ak vie viac.“
Pre odpočúvanie telefonoval Hort aj ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi (KDH). „O tieto klebety sa zaujímal,“ potvrdil Lipšic. Na otázku, či je Hort odpočúvaný, Lipšic priamo neodpovedal.
Prípadné úniky informácií z krajského súdu v Nitre by mala podľa ministra riešiť justícia.
„Viem o tom, že organizovaný zločin pomerne dobre platí za informácie aj o legálnych odposluchoch. Pevne verím, že Kaliňák chce iným spôsobom fungovať, ako funguje organizovaný zločin,“ povedal Lipšic.
Odpočúvajú aj Kováčika? V kuloároch parlamentu sa hovorí aj o odpočúvaní špeciálneho prokurátora.
„Dušan Kováčik zachytil ničím neoverené informácie o možnom odpočúvaní jeho osoby. Tieto sa však objavujú pravidelne a špeciálny prokurátor im nepripisuje žiadnu váhu,“ povedal hovorca generálnej prokuratúry Vladimír Ferko.
Špeciálna prokuratúra, ktorá dozerá na politicky citlivé kauzy, uviedla, že nežiadala o žiadne zvukové záznamy telefonátov politikov.
Sulíkovi je to jedno Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík vraví, že nemá o odpočúvaní poslancov žiadne informácie a je mu jedno, či má napichnutý mobil. „Žijem tak, že nemám čo skrývať.“
Prečítajú už aj Facebook
Polícia modernizuje systém odpočúvania. Chcú ho oddeliť od SIS.
BRATISLAVA. Keď v roku 2002 rozpútali dodnes neznáme osoby kauzu odpočúvania denníka SME, Slovenská informačná služba pod vedením Vladimíra Mitra tvrdila, že za nelegálnym odpočúvaním je polícia.
Polícia zas vinila SIS. Vyšetrovanie o niekoľko mesiacov ukázalo, že zlyhala SIS, skončilo sa však s tým, že išlo o technickú poruchu. Príslušníci SIS boli oslobodení.
Kauza sa naťahovala aj preto, že odpočúvací systém zo začiatku deväťdesiatych rokov, ktorého hlavná časť je v SIS, neumožňuje ľahko nájsť vinníka.
Dnes SIS vie, aké odposluchy vykonáva polícia, ale naopak to neplatí. Ministerstvo vnútra plánuje obnovu systému za šesť a pol milióna eur, vďaka ktorej sa odposluchy oddelia. Urobí ju izraelská firma Verint, ktorá zariadenie štátu pôvodne dodala.
Ministerstvo vnútra považuje podľa hovorcu Gábora Grendela modernizáciu za nevyhnutnú. Polícia teraz napríklad nie je schopná zachytiť obrazové MMS správy.
Podsvetie to využíva a odkazy si posiela prostredníctvom odfotografovaných lístočkov. Problémové je tiež odpočúvanie priestorov alebo komunikácie cez facebook.
S obnovou súhlasí aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Podľa jej hovorcu Rada Baťa o nej rokovala s ministrom vnútra Danielom Lipšicom (KDH) aj s riaditeľom SIS Karolom Mitríkom (SDKÚ). SIS a ministerstvo budú svoj postup koordinovať.
Politici budú o novom systéme ešte rokovať. V pláne to má SaS aj Most-Híd. Ministerstvo vnútra tvrdí, že nákup zariadenia je súčasťou programového vyhlásenia vlády a jeho podpora je pre nich signálom podpory koaličných partnerov. Podľa Grendela sú však pripravení vysvetľovať „nevyhnutnosť tohto kroku“.
Vnútro na zákazku nebude robiť výberové konanie. Tvrdí, že na to nie je dôvod, keďže dodávateľ zostáva ten istý, len obnoví staré zariadenie.
Monika Tódová
Nový systém má spravovať člen skupinky
So zaangažovaním bývalého šéfa NBÚ Mojžiša má vraj problém Mikuláš Dzurinda.
BRATISLAVA. Odpočúvací systém pre SIS aj políciu dodala Slovensku ešte začiatkom deväťdesiatych rokov firma Verint. Jej zástupcom u nás bola firma Sigin, ktorej šéfuje Ondrej Kamas. Sigin napríklad aj nelegálne odpočúvanie denníka SME označila za technickú poruchu.
Obnovený systém by už mala spravovať firma Atemsec, ktorú vlastní bývalý riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš.
Atemsec si na to vybral Verint. „Ministerstvo vnútra nemá vplyv na to, kto bude zástupcom Verintu na Slovensku,“ povedal hovorca ministerstva Gábor Grendel.
Atemsec by za sprostredkovanie obchodu dostala symbolické euro, zarobila by na správe a údržbe systému.
Dzurinda má vraj problém S Mojžišom má údajne problém predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Jeho hovorca na otázku, či je to tak, neodpovedal.
Dzurinda mal s Mojžišom konflikt ešte ako predseda vlády. Trval na jeho odvolaní z postu šéfa NBÚ, s čím nesúhlasil minister obrany Ivan Šimko, ktorý nakoniec odišiel z vlády aj SDKÚ.
Mojžiš podľa Dzurindu patril do „skupinky“, ktorá škodí štátu. „Rozoštváva a ohovára,“ uviedol Dzurinda ako dôvod Mojžišovho odvolania. Podľa Mojžiša bolo skutočným dôvodom Dzurindovho konania to, že mu nevyhovel v kauze Govnet.
Mojžiš nechcel dať previerku firme, ktorá mala zarobiť stovky miliónov korún za projekt Govnet. Podľa neho predstavovala bezpečnostné riziko, premiér ho vraj medzi štyrmi očami žiadal, aby rozhodnutie zmenil, lebo „ľudia začínajú byť nervózni“.
Radový člen KDH Mojžiš vtedy SME povedal, že dva týždne po rozhovore s Dzurindom sa jeho priateľovi ozval šéf veľkej softvérovej spoločnosti, ktorá spolupracovala s bývalým pokladníkom SDKÚ Gabrielom Palackom, a „vyzval ho na diskusiu, že koľko ten mladý za to chce“. Mojžiš tvrdí, že ponuku odmietol. „Prípad som nahlásil riaditeľovi SIS a ministrovi vnútra.“
Mojžiš predtým pracoval ako šéf analytického oddelenia SIS. Dnes je radovým členom KDH. K novému odpočúvaciemu systému sa nechcel vyjadriť.
Monika Tódová

Beata
Balogová
