BRATISLAVA. Prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN o zriadení bezletovej zóny v Líbyi je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR a člena zahraničného výboru parlamentu Milana Gaľu (SDKÚ-DS) pozitívny krok, aj keď prišlo relatívne neskoro.
"Jednostranná prevaha jednotiek Muammara Kaddáfího spôsobuje nevídané násilie a utrpenie vlastnému národu. Chodiť v budúcnosti navštevovať masové hroby v Líbyi by bolo príliš málo, bolo treba niečo urobiť," povedal pre TASR.
Násilie sa podľa neho stupňuje "z hodiny na hodinu" a BR OSN sa napokon musela rozhodnúť. "Stredomorský priestor je sám osebe veľmi komplikovaný z hľadiska náboženského, národnostného a hospodárskeho. Každé narušenie rovnováhy prináša neistotu do týchto krehkých vzťahov. Napriek tomu už nebolo možné nekonať," komentoval Gaľa Kaddáfího vyjadrenia o hrozbe destabilizácie stredomorského regiónu.
Dodal, že časom bude možné riešiť aj otázky spojené s líbyjskou ropou. "V istom časovom úseku problémy s vývozom ropy určite nastanú, ale v záujme samotnej Líbye bude obnoviť dodávky čím skôr," poznamenal. Na otázku, aké riešenie situácie by bolo podľa neho optimálne, Gaľa vyzdvihol spôsob riešenia situácie v Egypte.
"Určite by bolo dobré, keby prišlo k egyptskému scenáru, keď by sa sadlo k rokovaciemu stolu a došlo k národnej dohode o usporiadaní pomerov v Líbyi. Ale predpovedať reálny vývoj je v tomto prípade veľmi ťažké," dodal Gaľa. Zároveň ocenil, že napriek komplikovanosti rozhodovacích procesov v BR OSN došlo k schváleniu rezolúcie.
BR OSN vo štvrtok (18.3.) prijala rezolúciu o zriadení bezletovej zóny v Líbyi a odobrila prípadné vojenské kroky na zabezpečenie tohto zákazu, týkajúceho sa akýchkoľvek letov v severoafrickej krajine. Za návrh Francúzska, Británie, Libanonu a USA hlasovalo desať z 15 členských štátov BR OSN, pričom piati sa zdržali hlasovania - vrátane Ruska, Číny, Nemecka, Brazílie a Indie. Proti rezolúcii nehlasoval nikto. Rozhodujúcim bolo hlasovanie Číny a Ruska, stálych členov BR OSN, ktoré mohli prijatie rezolúcie vetovať.
Bezpečnostná rada zároveň požiadala o vyhlásenie okamžitého prímeria, čo spolu s bezletovou zónou vytvára podmienky na ochranu civilistov a odstránenie režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Ten sa so svojimi jednotkami snaží dobyť hlavnú baštu opozičných povstalcov, mesto Benghází na východe krajiny. Podľa televízie al-Džazíra prijalo obyvateľstvo, zhromaždené v uliciach Benghází, rozhodnutie BR OSN s nadšením. Ľudia oslavovali, mávali vlajkami z čias monarchie a strieľali do vzduchu.
Francúzsko, ktoré je jedinou krajinou uznávajúcou povstaleckú Národnú radu v Benghází, prostredníctvom premiéra Francoisa Fillona oznámilo, že Paríž podporí vojenskú akciu v Líbyi do niekoľkých hodín po prijatí rezolúcie Bezpečnostnou radou OSN. USA, Británia a niektoré arabské krajiny takisto avizovali, že sa pripravujú na vojenskú operáciu.
Líbya pred dnešným zasadaním Bezpečnostnej rady OSN varovala svetové veľmoci, že akýkoľvek vonkajší útok na krajinu vyvolá odvetné opatrenia a destabilizuje stredozemný región.