BRATISLAVA. Od roku 2004 sme členskou krajinou NATO, máme 13-tisícovú profesionálnu armádu, no na zapojenie do takej náročnej akcie, aká čaká na americké, britské a francúzske jednotky, v tejto chvíli naša armáda nemá.
„Na základe súčasných informácií nevidíme výrazný priestor,“ ohodnotil minister obrany Ľubomír Galko (SaS) súčasné možnosti našich ozbrojených síl, keď dostal otázku, aké jednotky by sme mohli nasadiť.
„Budeme podporovať všetky kroky k obnoveniu mieru a k vytvoreniu slobodnej pluralitnej spoločnosti v Líbyi,“ pokračoval minister. Slovensko vie garantovať podporu akcie tým, že nebudeme vetovať rozhodnutia aliancie. Minister si vraj nedokáže predstaviť, že by sme spojencom neotvorili vzdušný priestor.
Tisíc pripravených
Požiadavky NATO na túto operáciu ešte aliancia neschválila. Až potom sa členské štáty vyjadria, ako konkrétne sa do prípadnej operácie zapoja. Na vyslanie vojakov do misie treba na Slovensku súhlas parlamentu.
Zhruba tisíc z našich vojakov je začlenených do takzvaných síl vysokej pripravenosti, s ktorými by mohlo NATO v prípade potreby počítať. Táto časť armády môže byť nasadená aj na zahraničných misiách v priebehu niekoľkých týždňov. Ide o mechanizovanú práporovú skupinu.
Na zahraničné misie tradične vysielame hlavne ženistov, ktorí sú rešpektovaní ako experti na odmínovanie a budovanie infraštruktúry. Okrem nich nasadzujeme aj strážne jednotky či vojenských policajtov.
Teraz však bude potrebné niečo úplne iné – udržiavanie bezletovej zóny, útoky na ciele, ktoré ju narušujú, boj zo vzduchu proti jednotkám, ktoré útočia na civilistov, či na protilietadlové jednotky. Naše ministerstvo obrany s takýmto typom spolupráce zrejme nepočíta.
Pochybnosti NATO
Slovensko má momentálne dvanásť letuschopných stíhačiek MiG29, z ktorých len zhruba šesť až osem je pripravených k bojovým akciám na našom území. Oficiálne údaje o ich stave a bojaschopnosti armáda neposkytuje.
O stave našej armády sa nedávno presvedčil vysoký predstaviteľ NATO Frank Boland a na záver cesty povedal, že Slovensko má veľké problémy splniť záväzky voči NATO. Naša armáda podľa neho zaostáva s modernizáciou pre podvyživené rozpočty od roku 2007.
Slováci vo vojne
1991: protichemická jednotka československej armády sa zapojila do operácie Púštna búrka v Iraku;
1992 - 1995: v misii OSN UNPROFOR v bývalej Juhoslávii pôsobili ženisti;
1999 - 2003: pôsobenie v misii NATO SFOR v Bosne a Hercegovine;
1999 - 2002: v misii NATO KFOR boli v Kosove najmä ženisti;
2000 2004: misia OSN UNMEE v Eritrei a Etiópii. Poslali sme ženistov;
2001 2003: do misie OSN na Východný Timor sme poslali poľnú nemocnicu;
2003 2007: ženisti boli nasadení v Iraku;
2002 doteraz: vyše 300 ženistov a členov strážnej jednotky je v Afganistane;
2006 doteraz: strážna jednotka je v misii EÚ v Bosne a Hercegovine;
2001 doteraz: v misii OSN na Cypre je 200 vojakov.

Beata
Balogová
