STREČNO. Rozhodli o tom na dnešnom zasadnutí v Strečne členovia ÚR.
Ako informoval na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia predseda strany Mikuláš Dzurinda, Mikušovi dalo hlas 108 zo 110 členov Ústrednej rady SDKÚ.
"Vážim si takú vysokú podporu členov Ústrednej rady a aj naďalej budem presadzovať jej rokovania mimo Bratislavy - v regiónoch. Chceme tým plniť to, čo sme sľúbili - znižovanie rozdielov medzi regiónmi," povedal Mikuš.
ÚR SDKÚ dnes v Strečne rokovala aj o aktuálnej politickej situácii, reforme odvodov a zmenách v justícii a prokuratúre.
"Časy, ktoré žijeme, sú výzvou k zodpovednosti. Vnímam ju v troch rovinách. Po prvé v tom, aby sme urobili potrebné zmeny vo všetkých oblastiach verejného života. Niektoré sú nevyhnutné, iné vychádzajú z podstaty našej politiky - meniť veci k lepšiemu. Nie sme stavaní na údržbu a pokiaľ nám ide o ľudí, ani si ju nemôžeme dovoliť," zdôraznil Dzurinda.
Druhou rovinou je podľa neho zodpovedná politika, ktorá velí udržať koalíciu pokope. Verí, že poznávaciu fázu už má vládna koalícia za sebou. "Mám vnútorný pocit, že si začíname rozumieť, musíme byť zodpovední a dodržiavať pravidlá, nesmieme chytráčiť, uprednostňovať osobné záujmy a všetci musia plne rešpektovať koaličnú zmluvu," zdôraznil predseda strany.
Tretí rozmer politiky zodpovednosti smeruje podľa neho do vnútrostraníckeho života SDKÚ. Strana sa chce otvárať novým mladým ľuďom, novým myšlienkam. Otvárať dvere chcú autoritám a osobnostiam.
Podpredsedníčka SDKÚ a premiérka Iveta Radičová pripomenula, že skvalitňovanie života na Slovensku musí vláda robiť v situácii, keď Slovenskú republiku prevzali s vysokým deficitom verejných financií, vysokou nezamestnanosťou, takmer 11-percentným podielom občanov v riziku chudoby.
Zdôraznila, že vládne priority - konsolidácia verejných financií a transparentnosť a zníženie korupcie už prinášajú prvé ovocie v príleve investorov a tvorbe nových pracovných miest. Úsporné opatrenia štátu a znižovanie štátneho aparátu prinieslo podľa nej v januári úsporu viac ako 11 percent.
"Nechceme byť lákadlom pre investorov lacnou pracovnou silou, ale jasnými financiami, jasnými podmienkami, transparentnosťou, nekorupčnosťou, jasnými pravidlami súťaže a nízkou byrokraciou," ozrejmila premiérka.
Pripomenula tiež, že súčasná vláda zvládla záchranné práce a platby občanom postihnutým povodňami od dvoch do troch mesiacov, kým v minulosti to bolo rok až dva roky. "Okrem toho sme spustili program prevencie povodní. V nedeľu (20. 3.) otvárame tento program pre 200 obcí v Slovenskej republike. Prinesie to 2500 pracovných miest a ďalších 2000 sezónnych pracovných miest," dodala.