BRATISLAVA. Krucifix zo stien verejných škôl nezmizne, rozhodol v piatok Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Ako doteraz bude prípadné umiestnenie kríža záležať na dohode komunity a riaditeľstva školy.
Talianka Soile Lautsiová sa pred súdom snažila dokázať, že náboženský symbol ruší výchovu jej dvoch detí v jednej z tamojších škôl. Keď so sťažnosťou neuspela v Taliansku, obrátila sa na súd v Štrasburgu. Prípadný zákaz by sa týkal celej Európy.
Pasívny symbol „To, že škola dala vyššiu dôležitosť krucifixu než iným náboženským symbolom, samo osebe nie je indoktrinácia jedného náboženstva," odôvodnil podľa TASR svoje rozhodnutie súd.
Prieskum Mal by zákon zakázať vešať
kríže vo verejných školách?
určite by mal 10 percent asi by mal 15 percent asi by nemal 28 percent určite by nemal 39 percent nevie 8 percent Zdroj: Focus, január 2010
Kríž na stene je podľa súdu pasívnym symbolom a vplyv na život detí sa nedá porovnávať s výučbou náboženstva.
„Nič nenasvedčuje ani tomu, že by talianske úrady boli netolerantné voči iným veriacim či neveriacim."
Ešte v roku 2009 rovnaký súd kríže v školách zakázal. Terajšie rozhodnutie prišlo po odvolaní a je konečné.
Slovensko: Vešajte Slovenské zákony žiadne pravidlá umiestňovania náboženských symbolov neurčujú. Povinnú výbavu každej triedy tvorí obraz prezidenta a vlasteneckým zákon schválené grafické znázornenie štátnej zástavy, text štátnej hymny a preambuly Ústavy Slovenskej republiky.
Naši poslanci po prvom rozhodnutí súdu koncom roka 2009 upokojovali kresťanov tým, že prijali vyhlásenie o umiestňovaní náboženských symbolov v školách. Podporilo ho 103 poslancov. Proti nebol v čase vlády Roberta Fica nikto.
Politici KDH teraz zmenu názoru európskeho súdu privítali. „Chápem ho aj ako potvrdenie faktu, že kríž patrí k dôležitým symbolom európskej duchovnej a kultúrnej identity," myslí si šéf KDH Ján Figeľ.
„Prejav viery alebo náboženského presvedčenia nie je diskrimináciou, ako sa nám snažia nahovoriť niektorí liberálni aktivisti," povedala podľa agentúry SITA europoslankyňa za KDH Anna Záborská.
Proti zákazu sa pred rokom v prieskume agentúry Focus postavili aj dve tretiny oslovených ľudí na Slovensku. Až 40 percent si myslí, že by určite nemal existovať takýto zákon.
Zákaz vtedy podľa prieskumu podporovali najmä študenti a mladí ľudia do 24 rokov a vtedy potenciálni voliči SaS.
„Slovensko je štát, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo, a preto by vo verejných školách cirkevné symboly byť nemali," povedal predseda SaS Richard Sulík. Prioritou je teraz pre stranu odluka cirkvi od štátu.
Kríž na školách to nemá úplne vyhrané, píše Marián Leško.

Beata
Balogová
