Agentúrne texty sme o 19:50 nahradili autorským článkom SME. O tuberkulóze sa u nás hovorí ako o chorobe chudobných, objavuje sa v mnohých klasických dielach našej literatúry, napríklad v Hečkovom Červenom víne, v Macovi Mliečovi od Tajovského, či v cestopise Gustáva Kazimíra Zechentera-Laskomerského.
Na zrušenie celoplošného očkovania proti tuberkulóze spĺňame kritériá, tvrdia experti. Očkovať sa proti tuberkulóze majú naďalej rizikové skupiny obyvateľstva.
BRATISLAVA. „Máme splnené všetky kritériá, ktoré vyžaduje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO),“ odôvodňuje Ivan Solovič z pneumoftizeologickej spoločnosti návrh na zrušenie celoplošného očkovania proti tuberkulóze.
Na Slovensku na tuberkulózu vlani ochorelo 443 ľudí, z toho desať detí. Na porovnanie, v roku 1960 bolo hlásených 7817 prípadov. V dávnejšej minulosti, najmä v poslednej tretine 19. storočia, toto infekčné ochorenie zabíjalo tisíce ľudí a úmrtnosť na Slovensku patrila medzi najvyššie v strednej Európe.
Choroba chudobných
Tuberkulóza
infekčné ochorenie postihuje pľúca, ale aj iné orgány
vyskytuje sa u chudobných ľudí s nízkou zdravotnou starostlivosťou
spôsobuje zápal pľúc, obličiek, či kostí Počet chorých vlani: 443
Najhoršia situácia: Prešovský a Košický kraj a Bratislava
Aj aktuálne Solovičove skúsenosti potvrdzujú, že to platí dodnes, hovorí, že väčšina detských pacientov je z rómskych rodín. Najhoršia situácia je v Prešovskom a Košickom kraji. Za nimi je pre najvyšší počet bezdomovcov a asociálov Bratislava.
Po zrušení celoplošnej vakcinácie sa podľa návrhu ďalej budú očkovať rizikové skupiny obyvateľstva. „U nás sú to predovšetkým rómske deti,“ hovorí Martina Miškovská zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a pľúcnych chorôb.
Svetová zdravotnícka organizácia zrušenie povinného očkovania pripúšťa, ak je výskyt tuberkulózy v menej ako desiatich prípadoch na stotisíc obyvateľov a dva roky po sebe klesá trend, a to Slovensko spĺňa.
Kritériá spĺňame
Výskyt tuberkulózy u nás je podľa Soloviča niečo málo vyše osem prípadov na stotisíc obyvateľov. Spĺňame aj kritérium výskytu choroby medzi deťmi. Nie je to ani jeden a pol prípadu na stotisíc, kritérium pripúšťa dva prípady.
Zdravotné poisťovne Dôvera a Union vynaložili vlani na povinné očkovanie proti tuberkulóze vyše 28tisíc eur. Všeobecná zdravotná poisťovňa včera údaje poskytnúť nestihla.
„Nevylučujeme to,“ reaguje na zrušenie očkovania Ján Mikas, šéf odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva. Imunizačná komisia zatiaľ oficiálnu žiadosť od pneumoftizeologickej spoločnosti nedostala.
Už vlani bolo zrušené preočkovanie proti tuberkulóze v 11. roku života. Toto rozhodnutie označil za „medzikrok“ k celoplošnému zrušeniu očkovania.
Zaočkovala dcéru, musela s ňou ísť na operáciu
Nežiaduce účinky očkovania sú podľa lekárov zriedkavé.
BRATISLAVA. Povinné očkovanie proti tuberkulóze vyvolá každý rok nežiaduce účinky u desiatok novorodencov. Jedným z nich je aj v súčasnosti už štvormesačná dcérka pani Martiny z Košíc.
„Zatiaľ sa má fajn, ako keby sa nechumelilo,“ povedala mamička krátko po dcérkinej operácii. V rámci nej jej odstraňovali uzlinky, ktoré sa jej objavili na viacerých miestach ako dôsledok povinného očkovania proti tuberkulóze. Prvé zdravotné komplikácie začalo mať dievča približne tri mesiace po očkovaní. Proti tuberkulóze sa povinne očkuje na štvrtý deň po narodení.
„Pediatrička si všimla, že jej vznikla atypická uzlinka na kľúčnej kosti na ľavej strane,“ spomína mamička.
Detská lekárka ju preto poslala na sonograf. Vyšetrenie potvrdilo, že uzlinka je výsledkom vakcíny. „Povedala mi to pani doktorka,“ hovorí Košičanka.
Aby uzlinky, ktoré sa medzičasom objavili aj na iných miestach, zmizli, musela dcéra užívať lieky.
Po dvoch týždňoch išla opäť na vyšetrenie. „Uzlíky sa trošku zmenšili, ale zostali.“ Malej Košičanke ich preto museli chirurgicky odstrániť.
„Nie je to nič mimoriadne, čo by sme museli riešiť,“ hovorí o výskyte negatívnych reakcií po očkovaní proti tuberkulóze Katarína Kadlicová z detskej pneumoftizeologickej ambulancie v Bratislave. Komplikácie po očkovaní z celkového počtu zaočkovaných detí tvoria podľa nej promile prípadov.
Najčastejšie ide o zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti ľavého podpazušia, vysvetľuje Martina Miškovská zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a pľúcnych chorôb v Dolnom Smokovci. „Menej často o uzlinky nad kľúčnou kosťou vľavo.“
Miškovská hovorí, že za posledné dva roky mala v ambulancii 120 takýchto prípadov. Kadlicová pridáva ďalších zhruba 200 prípadov za dva roky. Okrem uzliniek ide aj o hnisavé zápaly v mieste očkovania.
Komplikácie sú podľa Miškovskej pri dobre fungujúcom imunitnom systéme liečiteľné, pacienti nesmú však už viac byť očkovaní týmto typom vakcíny proti tuberkulóze.
(jkr)

Beata
Balogová
