BRATISLAVA 22. júna (SITA) - Najvyššie teploty hlásila v piatok klimatologická stanica Somotor v okrese Kráľovský Chlmec - 34,5 stupňa Celzia. Táto stanica však nesleduje teploty každú hodinu ako synoptické meteorologické stanice a tak v piatok prekonala
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
teplotný rekord hodnota 32,5 stupňa, nameraná stanicou Kamenica nad Cirochou. Ako agentúru SITA informoval Simon André z oddelenia predpovede počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), dnes meteorológovia zaznamenali najvyššiu teplotu 33 stupňov, nešlo o rekordné hodnoty, v roku 2000 hlásila stanica v Hurbanove v tento deň až 37, 5 stupňa Celzia.
Minulý týždeň boli zaznamenané teplotné rekordy viackrát. Prvýkrát v stredu v Hurbanove a vo štvrtok prekonalo rekordné teploty sedem staníc. V nedeľu má byť na Slovensku ešte veľmi teplo, 28 až 32 stupňov, na viacerých miestach sa majú vyskytnúť prehánky. Výraznejšie ochladenie sa očakáva až v utorok - 20 až 24 stupňov, v pondelok sa podľa meteorológov budú teploty pohybovať v rozpätí od 25 do 29 stupňov, na severe Slovenska bude chladnejšie - 22 stupňov.
Ako pre agentúru SITA potvrdila primárka Darina Kukučková z Dérerovej nemocnice na bratislavských Kramároch, horúčavami trpia v súčasnosti najmä starší ľudia. Starší ľudia, ktorí patria medzi najohrozenejšie skupiny, by sa mali podľa lekárky napoludnie vyhýbať pobytu na slnku a pohybovať sa mimo domu len v skorých ranných a podvečerných hodinách. Dôležitú úlohu pri ochrane pred slnkom zohráva aj odev, ktorý by mal byť vzdušný, najlepšie z ľahkých bavlnených látok, dodala Kukučková. Samozrejmým doplnkom by pri prechádzke na slnku mala byť pokrývka hlavy. Pri vysokých teplotách je veľmi dôležitý pitný režim. Mladým ľuďom je odporúčané vypiť až tri litre tekutín denne, najvhodnejšie sú čaje a minerálky. Všeobecne sa neodporúča kofeín, pretože má močopudné účinky a tiež alkohol, ktorý spôsobuje rozšírenie ciev. Starší ľudia by mali prijať približne dva litre tekutín denne, vhodné sú tiež čaje a minerálky s nižším obsahom solí.
Pri miernejších ťažkostiach stačí, ak sa postihnutý uloží do chladnejšej miestnosti v byte a doplní si tekutiny. Úľavu prináša ležanie s mierne vydvihnutými nohami. Ak sa dostaví zvracanie alebo závrat, je nutná konzultácia s lekárom a prípadná rehydratácia v nemocnici.