BRATISLAVA. Do vojenských útokov spojencov sa nezapojíme, no nebudeme ich ani blokovať v rámci NATO. V pondelok to povedal slovenský minister zahraničia Mikuláš Dzurinda po zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné vzťahy. Ministri na ňom rozšírili sankcie pre Líbyu.
Včera tiež zasadala Severoatlantická rada – najvyšší výkonný orgán NATO. Mala rozhodnúť o tom, či sa aliancia pridá k operácii. Nás vyslanec František Kašický tam podľa ministra išiel s inštrukciami, aby „neblokoval“ pripojenie k bezletovej zóne a zbrojné embargo proti Kaddáfímu.
„Konzultoval som to s premiérkou, ministrom obrany Galkom, ako aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom. V tomto názore sme zjednotení,“ povedal Dzurinda.
Do vojenských akcií sa priamo nezapoja ani iné krajiny. Napríklad Česká republika, podobne ako Slovensko, nemá vzdušné kapacity na to, aby sa pridala ku krajinám ako Nórsko, Dánsko či Belgicko, ktoré svoje lietadlá do oblasti poslali. Iná vec je otázka Poľska.
Poliaci v minulosti podporovali intervencie, popri Američanoch a Britoch bojovali v Iraku aj v Afganistane. Teraz sa do útoku nehrnú, aj keď techniku by mali. Podľa denníka Gazeta Wyborcza za tým treba vidieť poľský nezáujem o túto oblasť a tiež jesenné parlamentné voľby. Mienka ľudí je skôr proti vojenským intervenciám v iných krajinách.

Beata
Balogová
