Bratislava 22. júna (TASR) - Jednotkou na kandidačnej listine Demokratickej strany (DS) a jej volebným lídrom do parlamentných volieb je predseda strany Ľudovít Kaník. Na druhom mieste je poslanec NR SR a bývalý federálny minister vnútra Ján Langoš, tretie miesto zaujal primátor Liptovského Mikuláša a poslanec Alexander Slafkovský. Rozhodla o tom dnes na zasadaní v Bratislave Republiková rada DS.
Občianskych demokratov však ešte čaká zostavovanie spoločnej, takzvanej Občianskej kandidátky s Demokratickou úniou (DÚ), keďže pred jesennými parlamentnými voľbami vytvorila s touto stranou koalíciu. Spoločná kandidačná listina by mala vzniknúť po zasadnutí Predsedníctva DÚ, ktoré 1. júla rozhodne o vlastnom zozname kandidátov. Nominanti DÚ by mali v prvej jedenástke zaujať tri miesta, informoval dnes novinárov predseda únie Ján Budaj. Ďalšie tri miesta v prvej jedenástke budú patriť nezávislým kandidátom, ktorým koalícia ponúkla možnosť uchádzať sa o hlasy voličov. Pomer kandidátov DS, DÚ a nezávislých v prvej jedenástke by teda mal byť 5:3:3, vysvetlil Kaník.
Nóvum, s ktorým do nadchádzajúcich volieb prichádza koalícia DS-DÚ, je absolutizácia preferenčných hlasov. To znamená, že definitívne poradie kandidátov, ktorí zaujmú v prípade úspechu koalície miesto v parlamente, bude závisieť od získaných preferenčných hlasov. Tento princíp zaistí miesto v parlamente aj kandidátom s väčším poradovým číslom, ktorým sa podarí získať určitú sumu preferenčných hlasov.
Na štvrtom mieste sa bude o priazeň voličov na kandidátke DS uchádzať podpredseda strany Miroslav Toman, piaty je podpredseda DS Juraj Barta, šiesty líder Trnavského kraja Patrik Dubovský, siedmy Andrej Petrek, ôsmy štátny tajomník Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Peter Mattoš, deviaty Peter Bačkovský a desiaty starosta Raslavíc Jozef Jarina. Účasti na kandidátke sa práve kvôli princípu absolutizácie preferenčných hlasov vzdal poslanec Národnej rady SR Jozef Kužma.
Kampaň koalície DS-DÚ by mala byť podľa ich lídrov zameraná na priamy kontakt s voličmi, predovšetkým v regiónoch. Jej cieľom má byť prelomenie informačnej bariéry a dosiahnutie aspoň päťpercentnej podpory, ktorá koalícii zabezpečí účasť v parlamente. Do kampane plánuje koalícia investovať prostriedky, ktoré nepresiahnu čiastku 12 miliónov korún. DS nepočíta s úverovaním strany, na kampaň použije peniaze zo štátneho príspevku a sponzorských darov, spresnil Kaník.
Republiková rada DS dnes okrem zoznamu kandidátov a princípu absolutizácie preferenčných hlasov schválila aj volebný program DS. Ten je zameraný na znižovanie nezamestnanosti, daní a odvodov, na boj proti korupcii, odstraňovanie štátneho byrokratizmu, zavedenie dôchodkovej reformy a rozvoj regiónov.