Rakúsky expert na jadrovú energetiku hovorí, že Rakúšania by mohli uspieť a dostavbu Mochoviec spomaliť či zastaviť.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:47 nahradili autorským článkom denníka SME.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rakúšania chcú opäť prinútiť slovenskú a českú vládu, aby zastavili dostavbu najkritizovanejších jadrových elektrární Mochovce a Temelín. Rakúska vláda v pondelok rozhodla, že podá na obe krajiny na Súdnom dvore Európskej únie žalobu.
Kabinet kancelára Wernera Faymanna podľa denníka Österreich urobí všetko, aby dosiahol úplné zatvorenie Temelína (95 kilometrov od mesta Linz) a Mochoviec (160 kilometrov od Viedne).
Akčný vládny plán Mochovce Atómová elektráreň
Slovenské elektrárne chcú nový tretí a štvrtý blok spustiť na budúci rok, či začiatkom roka 2013, po dokončení všetky štyri bloky pokryjú 45 percent spotreby elektrickej energie na Slovensku. Enel kontroluje 66 percent akcií spoločnosti Slovenské elektrárne, 34 percent vlastní Fond národného majetku.
Žaloby na oba členské štáty únie sú súčasťou akčného plánu proti atómovej elektrárni, ktorý rakúska vláda schválila 12 dní po zemetrasení a cunami v Japonsku a nehode v jadrovej elektrárni Fukušima.
Naše ministerstvo hospodárstva sa k žalobe zatiaľ nevie vyjadriť, pretože nepozná jej presný obsah.
„Žiadna členská krajina únie nemôže zakázať inej členskej krajine využívať jadrovú energiu,“ upozorňuje však hovorca ministerstva Róbert Merva.
Rakúsky expert na jadrovú energetiku Radko Pavlovec hovorí, že Rakúsko môže uspieť, ak sa sústredí na skutočnosť, že elektrárne nemajú vonkajší ochranný obal, ktorý chráni pred únikom rádioaktivity.
Nemala ho ani japonská elektráreň Fukušima a pre nemeckú vládu kancelárky Angely Merkelovej to bol jeden z argumentov, prečo sa rozhodla odstaviť sedem najstarších jadrových elektrární.
„Rakúska vláda by mohla využiť proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorý v prípade Temelína spochybnil európsky súd a v prípade Mochoviec mali námietky niektoré medzinárodné organizácie.
Opakovanie procesu by mohlo v prípade Mochoviec dostavbu (3. a 4. bloku) oddialiť, ale aj zastaviť,“ hovorí pre SME Pavlovec.
Žalovali nás viackrát Na Mochovce už rakúska strana podala niekoľko žalôb doma aj na pôde únie.
Doma dosiahla dočasný úspech v roku 2005, keď súd prvej inštancie o žalobe rakúskej poslankyne Evy Glawischnigovej rozhodol, že Mochovce ohrozujú život Viedenčanov. Súd druhej inštancie žalobu zamietol.
Európsky súdny dvor pred dvoma rokmi rozhodol, že iná krajina nie je oprávnená žiadať uzatvorenie jadrovej elektrárne v inom štáte, ak má elektráreň všetky povolenia.
Úspešné bolo Rakúsko v prípade elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Uzatvorenie dvoch blokov bolo podmienkou Viedne pre náš vstup do únie v roku 2004, inak hrozila vetom. Dohoda je súčasťou prístupovej zmluvy.

Beata
Balogová
