BRATISLAVA. Štátna ochrana prírody SR podá pre zabezpečovanie likvidácie lykožrútovej kalamity súkromnou firmou trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu na neznámeho páchateľa. Na tlačovej besede o tom informoval minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd).
Reagoval tak na dnešné informácie denníka Sme, že spoločnosť LSO ako súkromný sprostredkovateľ zarába na činnostiach, ktoré pre jednu štátnu organizáciu robia iné štátne inštitúcie. Umožniť to mal tender, ktorý sa spravil v čase, keď už robota bola zrealizovaná.
"Tento problém nie je problémom tejto vlády, celý problém vznikol ešte počas minulej vlády," povedal šéf envirorezortu. Poznamenal, že v súvislosti s touto firmou už beží jedno vyšetrovanie pre projekt na štvorročný monitoring 15 medveďov v Tatrách v hodnote 1,1 milióna eur. Ten má trvať do roku 2013. "Táto kauza tiež len potvrdzuje, že spoločnosť mala minimálne nadštandardné vzťahy s predchádzajúcim vedením," doplnil.
Šéf envirorezortu pripustil, že vyšetrovanie týchto prípadov možno neprinesie priamy trestnoprávny výsledok. "Ale z morálneho hľadiska musíme povedať, že nevieme súhlasiť s touto činnosťou a budeme hľadať možnosti, ako získať tieto peniaze späť." Minister priblížil, že možno risknem aj žalobu zo strany spoločnosti. Ozrejmil, že do budúcna chce tiež pripraviť kroky, ktoré by "dobrodruhov" od takejto činnosti odrádzali.
Podľa denníka Sme štátny Environmentálny fond poskytol Štátnej ochrane prírody SR vyše 700.000 eur na zabránenie šíreniu lykožrúta z ochranných pásiem s piatym stupňom ochrany. ŠOP SR následne na základe zákonnej povinnosti vypísala tender, ktorý vyhrala súkromná firma LSO. Tá tak získala vyčlenené peniaze a následne za ne vyplácala realizátorov opatrení, a to Lesy SR, Štátne lesy TANAPu a urbáru Vrbica. Firma mala na tejto transakcii získať takmer tretinu sumy, okolo 200.000 eur.