BRATISLAVA. Národná rada SR nemôže schváliť pripomienky prezidenta Ivana Gašparoviča k novele zákona o sudcoch a prísediacich. Uviedla to dnes pri opätovnom prerokovávaní novely zákona poslankyňa za SDKÚ Jana Dubovcová.
Odôvodnila to tým, že prezidentove pripomienky sa netýkajú tej zmeny, ktorú NR SR schvaľovala vo februári tohto roku, teda zmeny dátumu. "Jeho pripomienky idú nad rámec schválenej novely a týkajú sa obsahu už predtým schváleného zákona o sudcoch a prísediacich. A tomu zodpovedá aj prezidentom navrhovaná zmena," upozornila.
Prezident navrhol podľa jej slov zmeniť znenie istého paragrafu na znenie, ktoré neprešlo legislatívnym konaním v NR SR súčasnou novelou zákona a nebolo jej predmetom. "Za týchto okolností Národná rada po opätovnom prerokovaní nemôže postupovať tak, ako to navrhuje pán prezident. Nemôže schváliť zákon so zmenou ním navrhovanou," zdôraznila Dubovcová.
V rozprave k novele zákona vystúpil aj poslanec za Smer Róbert Madej, podľa ktorého chce vládna koalícia aj touto právnou normou politicky ovládnuť slovenskú justíciu. Nepozdáva sa mu rušenie pozície justičných čakateľov, ani výberové komisie, ktoré budú podľa neho tvoriť zväčša politickí nominanti. Zmenu právnej normy, ako aj samotný zákon označil za právny nepodarok, ktorý zasiahne vážnym spôsobom do slovenského súdnictva.
Madej zároveň tvrdí, že právna úprava je dôkazom o tom, že koalícia vypustila zo svojho slovníka slová ako demokracia, právny štát, nezávislosť súdnictva a zákaz zneužívania politickej moci na osobné a iné ciele.
"Pokiaľ hovoríme o vypúšťaní pojmov z nášho slovníka, tak hovoríme o vypúšťaní pojmov ako zneužitie moci, keď niekto plynule prejde z pozície ministra do pozície šéfa Najvyššieho súdu, hovoríme o vypúšťaní pojmov ako rodinkárstvo, keď sa nám klonujú tie isté mená na miestach justičných čakateľov, aké vídame medzi sudcami," reagoval poslanec za SaS Martin Poliačik.
Zdôraznil, že koalícia ďalej zavádza pojmy ako rovnosť šancí. "My nikomu neberieme ani nadobudnutú kvalifikáciu, ani skúsenosti, roky strávené na súde. Má rovnakú šancu stať sa sudcom ako iní, ktorí takisto na súdoch poctivo pracujú a ak budú mať záujem stať sa sudcami, budú musieť takisto zvyšovať svoju kvalifikáciu a preukazovať svoje schopnosti, aby v tých sudcovských skúškach obstáli," uzavrel Poliačik.
Zmeny v zákone o sudcoch a prísediacich obhajoval aj jeho stranícky kolega Kamil Krnáč. Myslí si, že sú potrebné aj preto, že nie je správne, keď justícia slúži sama sebe a nie občanom. Slovenskému súdnictvu vyčíta aj to, že "sudcovia a justícia si vytvorili akúsi zónu bezpečia, do ktorej nesmie nikto zasahovať vrátane verejnosti".