Gänserndorf 30. mája (TASR) - Ďalších 12 ilegálnych utečencov sa dnes skoro ráno pokúšalo dostať na územie Rakúska cez zelenú hranicu zo Slovenskej republiky. Rakúske colné orgány však ilegálnych prisťahovalcov zadržali v lokalite Marcheggu.
Všetci zadržaní emigranti pochádzajú z Bangladéšu a boli predvedení na oddelenie dolnorakúskej polície v Gänserndorfe. O identite prevádzača ani tento raz nie je nič známe.
Skupinu ďalších až 29 ilegálnych utečencov zadržali v noci na utorok rovnako pri pokuse dostať sa na územie Rakúska zo SR. Išlo zároveň v poslednom období o rekordný počet zadržaných ilegálnych emigrantov za jeden deň.
Emigranti prešli do Rakúska cez zelenú hranicu zo Slovenska rozdelení do dvoch skupín. Asistenční vojaci rakúskej armády ich však zadržali v pohraničnej dediny Kittsee v okrese Neusiedl am See. Desať z utečencov pochádzalo z Bangladéšu a 19 z Afganistanu.
Kukan rokoval na schôdzke EAPC s G. Svilanovičom
Budapešť 30. mája (TASR) - Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa dnes v rámci schôdzky ministrov zahraničných vecí Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC) v Budapešti stretol so svojím juhoslovanským rezortným partnerom Goranom Svilanovičom.
Predmetom bilaterálnych rokovaní bola situácia v juhosrbskej provincii Kosovo, ako i v sesterskej republike Srbska - Čiernej Hore, ktorá sa usiluje o osamostatnenie a odchod z juhoslovanského zväzu.
Minister Kukan informoval G. Svilanoviča o svojom poslednom stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom aj o svojej nadchádzajúcej návšteve Balkánu, ktorá sa uskutoční začiatkom júna.
V dňoch 4.-5. júna minister Kukan v úlohe osobitného splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán absolvuje pracovnú cestu do Juhoslávie, v rámci ktorej navštívi hlavné mesto Belehrad i kosovské správne stredisko Prištinu.
V rámci svojej návštevy sa slovenský šéf diplomacie stretne s najvyššími predstaviteľmi juhoslovanskej i srbskej vlády a bude rokovať aj so šéfom Misie OSN v Kosove (UNMIK) Hansom Häkkerupom. Kukan sa okrem toho stretne aj s predstaviteľmi v Kosove žijúcich Albáncov i Srbov.
Minister Kukan v tejto súvislosti zdôraznil, že v súvislosti s procesom riešenia napätej situácie na Balkáne je úloha OSN naďalej veľmi dôležitá.
Šance Slovenska stať sa členom NATO sú dobré
Berlín/Viedeň 30. mája (TASR) - Nemecké a rakúske denníky venujú vo svojich dnešných vydaniach pozornosť rokovaniu ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO a EÚ v Budapešti a konštatujú, že najperspektívnejšími kandidátmi na členstvo v aliancii v druhom kole rozširovania sú Slovinsko a Slovensko.
Nemecký denník Die Welt a rakúska Die Presse poznamenávajú v tejto súvislosti, že Slovensko sleduje rokovania v Budapešti s osobitnou pozornosťou. V maďarskej metropole sa síce nebude bezprostredne rozhodovať o rozširovaní aliancie, možno však s určitosťou povedať, že základy tohto kroku sa položia práve na budapeštianskom stretnutí.
Nie je preto náhoda, že premiér Mikuláš Dzurinda si na realizáciu svojho plánu dostať Slovensko do NATO hľadá spojencov. Jedným z najbližších je Praha. Český prezident Václav Havel už dávnejšie vyhlásil, že členstvo "niekdajšieho bratského národa" považuje za svoju srdcovú záležitosť, informujú oba denníky. Zároveň však poznamenávajú, že pre Slovensko by Česká republika nebola momentálne najlepším vzorom.
Českej strane robí totiž problémy splniť očakávania Bruselu. Aliancia si síce chváli účinkovanie českých vojakov na Balkáne, zároveň však upozorňuje, že výdavky Prahy na armádu vo výške 2,3 percenta zo štátneho rozpočtu sú nižšie ako je obvyklý priemer v NATO.
Dôvodom na obavy aliancie je aj odchod kvalifikovaných síl z armády a stále pretrvávajúce podozrenie z korupcie pri nákupe supermoderných vojenských stíhačiek. Pred rozhodnutím kabinetu Miloša Zemana nakúpiť drahé bojové lietadla varovala Českú republiku už niekoľkokrát aj samotná centrála NATO v Bruseli.
Zdá sa, že šance Slovenska dostať sa do NATO sú dobré, konštatujú oba denníky. Generálny tajomník NATO George Robertson nevylučuje dokonca prijatie Slovenska ani v prípade, pokiaľ by sa po parlamentných voľbách v roku 2002 dostal k moci opäť Vladimír Mečiar, uzatvárajú Die Presse a Die Welt.
Najväčším problémom pri riešení rómskej otázky sú peniaze
Brusel 30. mája (TASR) - Slovensko je odhodlané riešiť situáciu rómskej menšiny, ale najväčším problémom ostáva nedostatok peňazí. Prioritami by malo byť najmä zvýšenie vzdelanostnej úrovne Rómov a zlepšenie podmienok bývania. Zhodli sa na tom účastníci seminára o rómskej menšine na Slovensku, ktorý sa dnes konal v priestoroch bruselského sídla Európskeho parlamentu (EP).
"To čo by sme potrebovali, sú najmä finančné prostriedky. Nie je jednoduché realizovať obsiahle projekty bez finančnej podpory," posťažoval sa novinárom slovenský vicepremiér pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky. Hlavný vyjednávač EÚ so Slovenskom Dirk Meganck súhlasil. "Finančný problém skutočne existuje, slovenský rozpočet je ohraničený, rovnako ako zdroje fondov PHARE," konštatoval.
Pre tento rok však EÚ poskytne na riešenie rómskej otázky sumu 10 miliónov eúr a so spolufinancovaním zo strany Slovenska by mohla celková suma dosiahnuť až 20 miliónov eúr. "To už je slušná čiastka, v roku 1999 sme považovali za úspech projekty vo výške 1,9 milióna eúr," hodnotil vicepremiér. Nestačia podľa neho len aktivity zo strany vlády alebo EÚ, treba zapojiť miestne samosprávy či mimovládne organizácie.
Dirk Meganck uznal, že Slovensko skutočne preukázalo odhodlanie riešiť rómsku otázku a uvedomuje si, že to nie je otázka mesiacov, ale rokov či dokonca desaťročí. Okrem zlepšenia podmienok na bývanie Rómov považuje európsky vyjednávač otázku vzdelania, kde treba začať už od najmenších detí.
"Rómske deti nie sú menej inteligentné, ale kultúrne odlišné a keď neovládajú slovenský jazyk, sú hneď zaradené do osobitných škôl," pripomenul Meganck. To však nie je spravodlivé, tieto deti by mali mať možnosť predprípravy, aby mali v škole rovnakú šancu, ako ostatní.
Dnešný seminár v priestoroch EP bol dobrou príležitosťou predstaviť slovenských Rómov v sídle únie z pozitívnej stránky. Podujatie zorganizovali Úrad vlády SR a slovenská misia pri EÚ. "Je veľmi dobré, že má rómska menšina možnosť predstaviť sa z tejto stránky priamo v sídle únie," hodnotil vicepremiér Csáky.
Po príspevkoch vicepremiéra a predstaviteľov niekoľkých mimovládnych a cirkevných organizácií zaoberajúcich sa rómskou problematikou vystúpil s hudobným programom rómsky súbor Romathan z Košíc, ktorý je momentálne na turné v Belgicku. Vo štvrtok večer vystúpia pre verejnosť v Bruseli a potom aj pred televíznymi kamerami v meste Mons.
Kukan: Powell podporuje angažovanosť USA v Európe
Budapešť/Bratislava 30. mája (TASR) - Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa dnes v rámci budapeštianskeho stretnutia šéfov diplomacií Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC) spoločne s kolegami z krajín uchádzajúcich sa o členstvo v NATO združených v skupine A9 a chorvátskym ministrom stretol so šéfom americkej diplomacie Colinom Powellom.
Stretnutie bolo podľa Kukana dôležité z pohľadu dialógu a spoločných akcií tejto skupiny, ktorá vyjadruje solidaritu a tým pádom má aj väčší ohlas, pokiaľ ide o proces rokovania o prístupe do NATO.
Powell podľa Kukana kladne hodnotil nedávnu konferenciu v Bratislave, o ktorej bol informovaný. V súvislosti so spoluprácou týchto krajín Powell zdôraznil, že americká administratíva sa pozerá so sympatiami na politiku otvorených dverí a jej ďalšie rozvíjanie. Prezident USA George W. Bush sa v tejto otázke bude angažovať a Spojené štáty si nemôžu dovoliť, aby sa nejakým spôsobom odpojili od Európy, tlmočil Kukan Powellove slová. Ako dodal pre TASR, všeobecne sa očakáva, že Bush počas júnovej cesty do Európy prednesie dôležitý prejav, ktorý bude obsahovať stanoviská k budúcemu procesu rozširovania.
Powell zdôraznil, že transatlantická spolupráca je v zahraničnej politike USA dôležitá, a že chce v tejto spolupráci pokračovať.
Kukan v mene celej skupiny reagoval na Powellov príhovor, v ktorom zdôraznil, že krajiny usilujúce o členstvo v NATO majú záujem nielen využívať bezpečnosť ale aj prispievať k jej zabezpečeniu. Príspevok uchádzačských krajín by sa mal pozitívne odraziť aj v zvýšenej celoeurópskej spoločnosti, povedal Kukan.
Slovenský minister zdôraznil tú pasáž komuniké schváleného na záver budapeštianskeho zasadania Severoatlantickej rady, kde sa hovorí o tom, že nijaká demokratická krajina v Európe, ktorá bude spĺňať kritériá Washingtonskej zmluvy, by nemala byť vylúčená z možností rozširovania - bez ohľadu na jej geografickú polohu, a že každá krajina bude z tohto pohľadu posudzovaná na základe dosiahnutia vlastných individuálnych výsledkov.
Kukan tiež vyjadril záujem všetkých prítomných ministrov na tom, aby tá časť komuniké, v ktorej sa hovorí o tom, že tento proces bude aktívny v nadchádzajúcich rokoch, bola "preložená do zrozumiteľnejšieho a konkrétnejšieho jazyka", v ktorom by bol ako termín uvedený pražský summit NATO v novembri 2002.
Kukan Powella tiež informoval o tom, že na 5. októbra sa v Sofii pripravuje stretnutie prezidentov skupiny A9, od ktorého očakáva ďalšie inšpirujúce myšlienky, ktoré potvrdia náš životný záujem na tom aby k rozširovaniu Severoatlantickej aliancie došlo.
Na úvod zasadnutia EAPC vystúpil minister zahraničných vecí Juhoslávie Goran Svilanovič, ktorý predniesol hodnotenie situácie na Balkáne, vyjadril záujem na pokračovaní týchto dialógov, kladne hodnotil rozvoj vzťahov svojej krajiny s Bosnou a Hercegovinou, aj to že JZR nadviazala diplomatické styky so Slovinskom. Vyjadril určité znepokojenie nad ďalším vývojom v Kosove, hlavne v súvislosti s ústavným rámcom pre Kosovo, ktorý môže vytvoriť podmienky pre nezávislosť provincie. Orgán, ktorý bude výsledkom na november vypísaných kosovských volieb, by sa mal zaoberať organizovaním normálneho života v oblasti a venovať by sa mal predovšetkým otázkam zvýšenia bezpečnosti.
EK zopakovala znepokojenie nad meškaním reformy verejnej správy v SR
Brusel 30. mája (TASR) - Európska komisia (EK) dnes zopakovala svoje znepokojenie nad meškajúcou reformou verejnej správy na Slovensku. "Komisia je znepokojená, pretože k oneskoreniu došlo už vlani a teraz konštatujeme, že meškanie sa ešte zvyšuje," povedal v Bruseli hlavný európsky vyjednávač so SR Dirk Meganck.
Podľa jeho slov si EK nerobí starosti kvôli samotnej reforme, ktorá je vecou vlády a občanov SR, ale kvôli dôsledkom, ktoré to môže mať na prípravu Slovenska na čerpanie peňazí z tzv. štrukturálnych fondov určených na pomoc zaostalejším regiónom po vstupe do EÚ.
Meganck preto verí, že Slovensko dosiahne pokrok skôr, ako by meškanie reformy verejnej správy bolo opäť analyzované v jesennej hodnotiacej správe EK.
Už v utorok tlmočil znepokojenie slovenskému vicepremiérovi Pálovi Csákymu šéf Generálneho riaditeľstva EK pre rozšírenie Eneko Landaburu. Komisia podľa neho považuje reformu verejnej správy na Slovensku za prioritu a v prípade neúspechu čaká Bratislavu veľmi ostrá kritika z Bruselu.
Slovensko má čas najneskôr do septembra, ak nechce, aby sa reforma verejnej správy objavila už tretí rok po sebe medzi negatívami v pravidelnej hodnotiacej správe EK. "Je to veľmi ostro sledovaná téma a môžeme čakať silnejšiu kritiku ako vlani, ak sa nepodarí dosiahnuť pokrok do septembra," uviedol v utorok Csáky.
Problémom Rómov sa vo Varšave venovali hovorcovia práv občanov
Varšava 30. mája (TASR) - Hovorcovia práv občanov zo štátov strednej Európy sa v týchto dňoch stretli v hlavnom meste Poľska, aby sa venovali najmä problémom rómskeho obyvateľstva. Na podujatí, ktoré trvalo do utorka a na ktorom sa účastníci zamýšľali, ako zlepšiť situáciu Rómov, účinne brániť ich práva a vyrovnávať životné šance, sa spomínala i situácia na Slovensku.
Profesor Andrzej Zoll, hovorca práv občanov v Poľsku, zdôraznil, že Rómovia tvoria všeobecne najviac zanedbávanú skupinu obyvateľstva. Nemajú rovnaké šance na rozvoj s osobitným zreteľom na možnosti vzdelávania. Odmietol tvrdenie, že Rómovia sami zodpovedajú za ich situáciu. Vina podľa neho je do značnej miery na strane vlád, ktoré existujúce problémy neriešia zodpovedajúcimi iniciatívami. Rómov nemožno nútiť k asimilácii, ale je potrebné ich integrovať do spoločnosti.
Podobný názor na stretnutí vyslovil Alvaro Gil-Robles, komisár Rady Európy pre ľudské práva, zástupca inštitúcie, ktorá bola spoluorganizátorkou varšavského podujatia. Na základe výpovedí Alvara Gil-Roblesa je situácia Rómov v Poľsku pomerne dobrá, osobitne ak je porovnávaná s podmienkami života Rómov na Slovensku, v Rumunsku a Maďarsku. V menovaných štátoch existujú problémy, ktoré vyžadujú koncepčné riešenia. V každom prípade treba etnické komunity a národnostné menšiny chrániť, porozumieť im a tieto spoločnosti zachovať, dodal komisár RE.
Okrem rómskej otázky sa vo Varšave hovorilo aj o imigračných problémoch súčasnosti.
CLRAE odporučil SR urýchliť realizáciu reformy verejnej správy
Štrasburg 30. mája (TASR) - Kongres miestnych a regionálnych samospráv Európy (CLRAE) dnes v rámci svojho 8. plenárneho zasadania v Štrasburgu odporučil SR urýchliť realizáciu reformy verejnej správy, definovať počet krajov, ich kompetencie a zdroje financovania.
Plénum akceptovalo dve slovenskou delegáciou navrhované zmeny - týkali sa výzvy podpísať so susednými štátmi dohody o cezhraničnej spolupráci a spolupráci na medziregionálnej úrovni. Slovenská delegácia argumentovala tým, že SR už má - s výnimkou Rakúska - podpísané zmluvy tohto typu a mestá a obce spolupracujú so subjektmi susedných štátov.
Spravodajcovia CLRAE Švéd Andres Knape a Chorvát Miljenko Dorič v zdôvodnení odporúčania ocenili záujem vlády SR o reformu verejnej správy a územno-správneho členenia, i keď poukázali na absenciu konsenzu v rámci vládnej koalície. Vzhľadom na to, že Národná rada SR posudzuje Zákon o vyšších územných celkoch, sa spravodajcovia domnievajú, že regionalizácia v SR je na dobrej ceste.
Členovi a slovenskej delegácie i veľvyslankyňa SR v stálej misii pri Rade Európy Eva Garajová vyjadrili so schváleným dokumentom spokojnosť a ocenili, že plénum vzalo na vedomie ich pripomienky.
Silný vietor spôsobil omeškanie začiatku naplavovania prvej časti mostného poľa
Ostrihom/Štúrovo 30. mája (TASR) - So štvorhodinovým oneskorením, ktoré zavinil silný vietor, sa dnes večer začalo s naplavovaním prvej časti konštrukcie Mostu Márie Valérie.
Časť mosta, ktorá meria 102 metrov a váži asi 600 ton, by sa na súlodí mala dostať zo Štúrova na maďarskú stranu, kde ju pravdepodobne vo štvrtok v popoludňajších hodinách uložia na piliere. Ďalšie časti mosta o celkovej dĺžke 514 metrov by mali na miesto určenia umiestniť do začiatku augusta.
Odovzdanie mosta, ktorý na sklonku roku 1944 vyhodili do vzduchu ustupujúci fašisti, sa očakáva pravdepodobne v októbri.