BRATISLAVA. Viacerým slovenským obciam a mestám hrozia pokuty z Bruselu za to, že nebudujú čistiarne odpadových vôd. Upozornil na to minister životného prostredia József Nagy na tlačovej konferencii pri príležitosti Svetového dňa vody.
Slovensko sa pri vstupe do Európskej únie zaviazalo, že sa do roku 2015 vyrovná s čistením odpadových vôd v sídlach väčších ako s dvoma tisícmi osôb.
Minister preto vyzýva samosprávy, aby sa do takýchto projektov zapájali. Starostovia a primátori s touto investíciou otáľajú, pretože poplatkami za čistenie vôd nechcú zaťažovať občanov.
"V prípade, že prídu pokuty z Európskej únie, bude ministerstvo životného prostredia nútené prenášať tieto pokuty na dotknuté mestá, ktoré sa nestarajú o to, aby sa urobili kroky vpred," vyhlásil Nagy.
Priznal, že situáciu komplikuje štátna regulácia cien odpadovej vody. Rezort sa pokúsi aktivizovať samosprávy aj s pomocou Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
O dôležitosti vody, o jej význame v mestách diskutovali dnes za prítomnosti predsedníčky vlády Ivety Radičovej a ministra životného prostredia Józsefa Nagya odborníci na problematiku vody.
Pozvanie prijalo takmer 200 vodohospodárov z celého Slovenska. V poradí už 16. celoslovenská odborná konferencia pripadla na deň, ktorý OSN vyhlásila za Svetový deň vody.
Tento rok je heslom Voda pre mestá: reakcia miest na výzvy. Minister Nagy na konferencii uviedol, že v najbližšom čase čakajú rezort dôležité úlohy v oblasti vodného hospodárstva. Základom novej vodnej politiky na Slovensku je Vodný plán SR.