Koaličná rada sa dohodne, aby sa neskôr politici dohadovali nanovo.
BRATISLAVA. Zmeny v prokuratúre, sprísnenie držania a nosenia zbraní, zákon o používaní jazykov menšín, ktorý určuje, kde sa môže hovoriť aj inak ako po slovensky.
Hoci sa koalícia na týchto návrhoch dohodla, časť pravicových poslancov k nim má výhrady. Všetky sa tak zrejme ešte zmenia, aby parlamentom vôbec prešli.
„Nie je to dobré. V prípade zbraní sa, myslím, rysuje dohoda a v prípade zákona o používaní menšinových jazykov sme len v prvom čítaní, takže máme ešte mesiac na dohodu,“ povedal predseda MostaHíd Béla Bugár.
„Nemyslím, že to bolo zle dohodnuté na koaličnej rade. Predpokladám, že všetci zástupcovia strán tam chodia s mandátom, takže keď oznámia, že v svojom klube nemajú problém, je to aj skutočne tak,“ myslí si predseda klubu SaS Jozef Kollár. „Drobnosti“ vraj parlament dorieši.
Podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská hovorí, že treba lepšie komunikovať. „Zámery ministrov by mali byť prerokované aj v rámci jednotlivých strán a klubov.“
Martin Fedor z SDKÚ povedal, že „nejaká dohoda“ v koaličnej rade bola. „Rok 2011 by mal byť naozaj ťažiskový a najťažšie veci by mali prejsť práve v tomto období.“
Viazne aj prokurátor
Parlament včera začal rokovať o zmene zákona o prokuratúre. „Nie so všetkým súhlasíme a myslíme, že budú potrebné určité zmeny,“ povedal Bugár.
Mostu sa nepáči najmä zrušenie možnosti, aby generálny prokurátor zastavil stíhanie vo veci, ktorú rieši iný prokurátor. Takýto prípad nastal v posledných rokoch len trikrát.
Ak by novela prešla v nezmenej podobe, zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý ju chce napadnúť na Ústavnom súde. Nepáči sa mu zverejňovanie rozhodnutí prokuratúry, ale ani zrušenie „negatívnych rozhodnutí“.
Lipšic zmenu nemá istú
Na zmenách pravidiel držania zbraní sa podľa ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH predbežne dohodli. Každý držiteľ zbrane má aspoň raz za život prejsť psychotestmi, nositelia zbraní opakovane.
Šéf brannobezpečnostného výboru Fedor hovorí, že sa „črtá dosť široká zhoda“ a v takomto znení by novela mala prejsť. „Uvidíme, či zákon prejde. Sú aj ďalšie pripomienky,“ povedal poslanec Mosta Gábor Gál.
Na znížení hranice na používanie menšinových jazykov z 20 na 15 percent je tiež medzi KDH a Mostom len predbežná dohoda.

Beata
Balogová
