Bratislava 23. júna (TASR) - Už po tretí raz vystúpi prezident SR Rudolf Schuster v piatok v parlamente so Správou o stave republiky. Podľa jeho doterajších vyjadrení by mala mať iný charakter ako vlaňajšie vystúpenie, v ktorom prezident nešetril kritikou na adresu vládnej koalície a premiéra Mikuláša Dzurindu.
Schuster avizoval, že sa vo vystúpení tento raz zameria na budúcnosť, najmä na nadchádzajúce parlamentné voľby z pohľadu integračných ambícií SR a smerovanie nového kabinetu. Podľa vlastných slov však neodpustí vláde to, "čo sľúbila splniť". Rovnako ako vlani aj teraz konzultoval pri príprave správy prezident odborné stanoviská s nezávislými odborníkmi.
Vlani v máji prezident vo svojom vystúpení premiérovi vyčítal, že ignoruje jeho aktivity a že s ním nerokuje o závažných otázkach. Premiér kritiku hlavy štátu prijal, vyhlásil však, že je sklamaný z toho, že prezident nevyužil výsadu, ktorá mu patrí - "povzbudiť ľudí, ponúknuť posolstvo, nádej, hovoriť o krajine v širšom kontexte sveta a hodnôt". Prezident kritizoval aj zákonodarný zbor za to, že prijíma zákony, ktorých ustanovenia odporujú ústave. Zvláštnu pozornosť prezident venoval privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu. Odporučil vláde, aby sa neusilovala plynárne odpredať "za každú cenu".
Schusterovo vlaňajšie vystúpenie pred poslancami vyvolalo vlnu kritiky. Najmä pravicové politické strany vyslovili nesúhlas s jeho postojmi. Predseda SMK Béla Bugár vtedy vyhlásil, že Schuster vniesol do svojho prejavu "žabomyšie vojny medzi parlamentom a prezidentom a medzi premiérom a prezidentom". Prezidentova správa sa stala následne predmetom početných komentárov. Za komentár Chaos v hlave štátu podala prezidentská kancelária trestné oznámenie za hanobenie ústavného činiteľa na redaktora denníka Nový čas Aleša Krátkeho.
Prvá prezidentova správa o stave republiky, ktorú Schuster predniesol 2. novembra 1999 na zasadnutí 22. schôdze NR SR, bola hodnotená ako konštruktívne kritická. Nedôsledné plnenie sľubov a zámerov politickej reprezentácie po roku 1998 čiastočne pripísal faktu, že vládna moc prevzala štát v horšom ekonomickom stave, ako sa predpokladalo. Schuster skritizoval fakt, že sa nepodarilo "odstrániť úzke prepojenie medzi vládou, straníckou a hospodárskou sférou, čo je pozostatok predchádzajúceho mocenského systému". Ako jednu z príčin chýb vlády uviedol fakt, že "vo vládnej multikoalícii sa pri pochopiteľnom, ale neodôvodnenom straníckom egoizme pripravujú politické rozhodnutia neefektívne a neprehľadne".
Možnosť vystúpenia v parlamente so správami o stave republiky a o závažných otázkach dáva prezidentovi najvyšší zákon štátu - Ústava SR.