Do verejnej diskusie sa zapojilo takmer 800 ľudí. Väčšine sa platný zákon nepozdáva.
BRATISLAVA.
Ako ďalej agentúru SITA informovala Beatrice Hudáková z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, verejnosť sa k tomu, ako by mal nový zákon o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia vyzerať, mohla vyjadriť od 16. februára do 16. marca.
Verejnou diskusiou sa skončila prvá fáza prípravy nového právneho predpisu. Využilo to takmer 800 záujemcov.
"Najviac pripomienok a výhrad mala verejnosť k otázkam týkajúcich sa spokojnosti s platným zákonom o ochrane prírody a krajiny, výrubu a ochrany drevín v našich obciach, ľudských zásahov v územiach s najvyšším stupňom ochrany a obmedzenia pohybu turistov v národných parkoch," uvádza sa ďalej v tlačovej správe MŽP SR.
Podľa hovorkyne MŽP Hudákovej, až 82,4 % z účastníkov diskusie bolo nespokojných s platným zákonom o ochrane prírody a krajiny.
Z toho najčastejšie zdôvodnenie bolo, že správa lesov chránených území a iné najcennejšie územia by mali byť len v správe rezortu životného prostredia a ak chce štát chrániť prírodu, tak by mal aj vlastniť vyhlásené chránené územia. 70,6 % bolo zas nespokojných so súčasným stavom ochrany drevín.
"Tá by mala byť podľa nich zmiernená a týkať by sa mala len naozaj krajinotvorne a historicky významných drevín. Viac ako 80 % respondentov je presvedčených, že je správne, aby v najprísnejšie chránených územiach, kde sú chránené najzachovalejšie prirodzené lesné ekosystémy, platil zákaz zasahovania bez akýchkoľvek výnimiek.
Tri štvrtiny opýtaných považuje za potrebné zvýšiť počet turistických chodníkov, zlepšiť ich značenie a vymedziť priestory pre športové aktivity ako je horolezectvo, skialpinizmus a podobne".
Odpovede diskutujúcich ministerstvo zverejní na svojej webstránke. V podobných aktivitách chce pokračovať aj v budúcnosti.
"Verejná diskusia bola prvým krokom, ktorým chcel envirorezort aktívne zapojiť širokú verejnosť do prípravy nového zákona o ochrane prírody a krajiny. Ministerstvo životného prostredia SR zriadi v najbližších týždňoch pracovnú skupinu pre tvorbu nového zákona o ochrane prírody a krajiny za účasti zástupcov z vedeckých ústavov a vysokých škôl, občianskych združení pôsobiacich v oblasti ochrany prírody a krajiny a ďalších subjektov, ktorých sa bude nová právna úprava dotýkať. Predpokladá sa, že nový zákon o ochrane prírody a krajiny bude predložený na rokovanie vlády SR do konca tohto roka."
Ako sa dodáva v tlačovej správe, "verejnú diskusiu vyvolalo ministerstvo životného prostredia v snahe riešiť aj problémy, prípadne nedostatky, ktoré ukázal praktický, denný život pri uplatňovaní doteraz platného zákona. Ide napríklad o zonáciu chránených území - predovšetkým TANAP-u, účinnejšie riešenie náhrad za obmedzenie bežného hospodárenia – majetkovú ujmu či zmeny v spôsobe výpočtu náhrady škôd spôsobených na zdraví človeka chránenými živočíchmi".