BRATISLAVA. Slovenské zastupiteľstvo z Tokia neodchádza.
"V súčasnosti neuvažujeme o uzatvorení nášho veľvyslanectva v Tokiu. Situáciu naďalej monitorujeme, vyhodnocujeme a sme pripravení prijať potrebné opatrenia, ak si to vyžiada vývoj situácie. Postup samozrejme koordinujeme aj s ostatnými krajinami Únie, z ktorých zatiaľ tri presunuli svoje veľvyslanectvá mimo Tokia," povedal pre agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.
Pre jadrovú krízu, ktorá vypukla v Japonsku po masívnom zemetrasení a následných vlnách cunami, sa 25 krajín rozhodlo zatvoriť svoje veľvyslanectvá v Tokiu, informoval japonský minister zahraničných vecí Takeaki Macumoto.
Do utorka "osem z nich prenieslo svoje povinnosti mimo Tokia alebo Japonska," uviedol Macumoto pre tlačovú agentúru AFP prostredníctvom e-mailu. "Zvyšok nechal svojich zamestnancov doma. Menia svoj pracovný poriadok zo dňa na deň," doplnil.
"V každom prípade, ministerstvo zahraničných vecí zostáva v kontakte s dočasne premiestnenými veľvyslanectvami, ako aj so zamestnancami veľvyslanectiev, ktorí zostali doma, aby zabezpečilo príslušné informácie pre celý diplomatický zbor," dodal.
Tlačové oddelenie tamojšieho ministerstva zahraničných vecí oznámilo, že svoje veľvyslanectvá zatvorili Angola, Bahrajn, Benin, Botswana, Burkina Faso, Dominikánska republika, Ekvádor, Fínsko, Ghana, Guatemala, Chorvátsko, Keňa, Kosovo, Lesotho, Libéria, Líbya, Malawi, Mauritánia, Mozambik, Namíbia, Nemecko, Nepál, Nigéria, Panama a Švajčiarsko.
Takmer dva týždne po dvoch nešťastiach - zemetrasení a cunami, ktoré zasiahli tichomorské pobrežie Japonska 11. marca, Tokio pracuje na odvrátení tretej katastrofy v jadrovej elektrárni, ktorá leží asi 250 kilometrov severovýchodne od Tokia.