Na hranici s Ukrajinou detekčné brány kontrolujú každé auto, inde robia colníci viac náhodných kontrol.
BRATISLAVA. Nechápavé pohľady vodičov, ktorí museli na pokyn colníka spomaliť pri bielej dodávke, sprevádzali v utorok popoludní meranie radiácie na hraničnom priechode v bratislavskom Čunove.
„Keby to začalo pípať, tak sme zachytili radiáciu,“ ukazuje jeden z colníkov na prístroje vnútri dodávky. Okrem nich sú v nej dva notebooky, ktoré vyhodnocujú gama a neutrónové žiarenie.
Colníci hovoria, že radiáciu začali po nehode v japonskej elektrárni od pondelka merať intenzívnejšie.
„Bol vydaný rozkaz, že máme venovať zvýšenú ostražitosť pri kontrole tovaru dovážaného z ázijských krajín,“ hovorí Tomaš Prochocký, riaditeľ Colného úradu v Bratislave.
Opatrenie je aj reakciou na tri podania, v ktorých sa zväčša špeditérske firmy zaujímali o meranie radiácie.
„Privítali by sme na internetovej stránke stanovisko colného úradu, či tovar dovážaný z Japonska nepodlieha bezpečnostným opatreniam, myslíme tým radiáciu,“ píše sa v jednom z nich.
Kachličky aj chemoterapia
Colníci merajú radiáciu na hraničných priechodoch, najmä s Ukrajinou, letisku v Bratislave a v colných skladoch zväčša špeditérskych firiem.
Na hranici s Ukrajinou sú tzv. detekčné brány, ktoré radiáciu prechádzajúcich áut a tovarov merajú nepretržite.
Na hraniciach so štátmi, ktoré sú súčasťou schengenského priestoru, merajú radiáciu náhodne zo spomínaných bielych dodávok.
„Najčastejšie pípajú kachličky a ľudia po chemoterapii,“ hovorí operátor špeciálnych technológií. Prístroje zachytia aj radiáciu, ktorú vyžaruje napríklad kamión naložený čučoriedkami. „Obsahujú draslík,“ objasňuje operátor pôvodcu žiarenia.
Operátor hovorí, že doteraz vždy išlo o nízke hodnoty žiarenia, pre ktoré nie je nutné ohradiť priestor a kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva, ktorý by prípadne rádioaktívnu látku zlikvidoval.
Dar od Američanov
Slovensko má podľa operátora desať bielych dodávok s meracími prístrojmi. „Dostali sme ich ako dar od Američanov.“ Cena jednej aj s vybavením sa pohybuje okolo 800tisíc eur.
Na bratislavskom letisku sa podľa šéfa miestnych colníkov Romana Grunského meria radiácia cestujúcich a tovarov z krajín mimo Európskej únie. Robí sa to prenosnými pagerami alebo dozimetrami.

Beata
Balogová
