BRATISLAVA. Podliezanie vydavateľom, upieranie práv politikom, pomáhanie šíreniu klamstiev a poloprávd. Takto včera poslanci Smeru a SNS hovorili o snahe koalície zmierniť tlačový zákon, ktorý presadila bývalá koalícia napriek protestom vydavateľov aj medzinárodných novinárskych organizácií.
„Pripadá mi komické, ako sa minister Krajcer aj premiérka Iveta Radičová nadúvajú uspokojením, že predkladané zmeny v tlačovom zákone spasia svet,“ hovoril exminister kultúry Marek Maďarič (Smer).
Ako zmenia zákon novela zruší peňažné sankcie za neuverejnenie odpovede, neumožní žiadať odpovede verejným činiteľom, zruší možnosť žiadať o opravu aj o odpoveď.
Novela tlačového zákona, ktorú presadzuje ministerstvo kultúry, má zrušiť právo na odpoveď v prípadoch, keď noviny napísali pravdu. Úplne odoberá právo na odpoveď verejným funkcionárom. Ruší tiež automatické sankcie za neuverejnenie odpovede. Zároveň umožňuje vybrať si len jeden z inštitútov reakcie na články v novinách – buď opravu, alebo odpoveď.
Poslanec Smeru Ján Podmanický prirovnal odobratie práva na odpoveď politikom k povoleniu kradnúť im ich majetok, či rozbíjať okná. „Zákon podporuje anarchiu,“ povedal.
Koaliční politici návrh bránili. Podľa ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) je právo na ochranu verejných činiteľov nižšie ako právo na ochranu súkromných osôb, preto nemusia mať právo na odpoveď.
To, že zákon zmenia, si koalícia schválila aj v programovom vyhlásení vlády a sľubovala to aj pred voľbami. O zákone sa bude definitívne hlasovať v máji.

Beata
Balogová
