Nadácia pre občiansku spoločnosť (NOS) v spolupráci s Výborom pre ľudské práva a národnostné menšiny Národnej rady Slovenskej republiky pripravila medzinárodný seminár Rovnaké šance, na ktorom budú predstavené modely v oblasti zamestnanosti minoritných a spoločensky znevýhodnených skupín z krajín Vyšehradskej štvorky. Seminár je určený predstaviteľom štátneho a neziskového sektora a jeho konaním sa otvorí revitalizovaná a štrukturovaná diskusia o tom, ako postupovať pri vytváraní možností uplatnenia sa znevýhodnených a ohrozených skupín na Slovensku.
Seminár Rovnaké šance sa uskutoční 30. mája 2001 v konferenčných priestoroch kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí 12 v Bratislave. Program seminára je rozdelený do dvoch častí. Počas prvej časti budú prezentované projekty z krajín Vyšehradskej štvorky, kým hlavnou náplňou druhej časti bude diskusia o možnosti vytvárania rovnakých pracovných príležitostí pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva a príprava odporúčaní pre Slovensko. Účastníci budú v malých skupinách pod vedením profesionálnych facilitátorov analyzovať existujúce prekážky a vypracujú odporúčania na ich zmenu.
Projekty z Českej repuliky budú prezentovať Robert Oláh, člen Medzirezortnej komise pre záležitosti rómskej komunity Úradu vlády a David Murphy, predstaviteľ mimovládnej organizácie Nová škola. Poľské skúsenosti bude prezentovať Ernest Zienkiewicz, Helsinská nadácia pre ľudské práva a skúsenosti z Maďarska predstaví Anna Csongor, Nadácia Autonomia. Slovensko budú zastupovať Michal Vašečka, Inštitút pre verejné otázky, Peter Hunčík, Nadácia Sándora Máraiho a Ľubomír Dolobáč, prezident Asociácie Premeny.
Seminár sa uskutoční vďaka finančnej podpore Regional Networking Project - Freedom House Budapest, z prostriedkov U.S. Agency for International Development.
Seminár Rovnaké šance je súčasťou rozsiahlejšieho projektu, ktorého cieľom je v podstatnej miere prispieť k stabilite Slovenska podporovaním princípov demokracie, právneho štátu, ľudských práv a rešpektu a ochrany znevýhodnených skupín občanov. Projekt má za cieľ prispieť k príprave legislatívy a k integrácii znevýhodnených skupín do občianskej spoločnosti a zároveň zvýšiť všeobecnú informovanosť verejnosti o menšinách žijúcich na Slovensku.
Podrobnejšie informácie poskytne Monika Holečková, Nadácia pre občiansku spoločnosť, Grösslingova 4, 811 09 Bratislava, tel: -7-5296 2215, 5296 2231 • fax: -7-5263 2362 a email: monika@nos.sk.