Cieľom pracovnej skupiny je podľa poslankyne za SDKÚ Tatiany Rosovej skvalitniť slovenskú legislatívu v oblasti ochrany zvierat.
BRATISLAVA. Ochrana zvierat spojila koalíciu aj opozíciu.
V skupine je zastúpených všetkých šesť parlamentných strán, ako aj Obyčajní ľudia z poslaneckého klubu SaS a OKS z klubu Mostu-Híd.
Pre TASR to povedal poslanec Národnej rady SR za SaS Martin Poliačik, ktorý je jedným z členov skupiny. "Je výborným signálom pre občanov, že dokážeme nájsť spoločnú tému," vyhlásil.
"Ak sa nám podarí konštruktívne pristúpiť k týmto veciam, tak vieme na celé volebné obdobie vytvoriť relevantnú a silnú politickú skupinu ľudí, ktorí naprieč celým politickým spektrom spravia niečo pre to, aby postavenie zvierat a ich chovanie na Slovensku sa dostalo na inú úroveň, ako je dnes," dodal.
Slovensko podľa Rosovej zaostáva
Cieľom skupiny je podľa poslankyne za SDKÚ Tatiany Rosovej skvalitniť slovenskú legislatívu v oblasti ochrany zvierat.
"Uvedomujeme si, že Slovensko v tejto oblasti zaostáva za európskymi krajinami. Poukazuje na to aj realita. Objavuje sa stále väčší výskyt príbehov týraných zvierat, ilegálneho množenia a predajov a problémy s utrácaním zvierat v karanténnych staniciach," vysvetlila pre TASR Rosová s tým, že skupina sa bude snažiť aj o vytvorenie zákona o ochrane zvierat, ktorý na Slovensku chýba a ktorý krajina potrebuje. Vychádzať pri jeho tvorbe bude zrejme z českého modelu.
Členovia skupiny sa na svojom prvom rokovaní zhodli okrem iného na tom, že túto problematiku treba riešiť zmenami viacerých zákonov. Okrem iného Trestného zákona, ktorého novela je podľa Rosovej v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Vyššie tresty za týranie
"Dohodli sme sa, že predložíme spoločnú pripomienku, v ktorej budeme navrhovať zvýšenie trestov za opakované alebo kruté týranie zvierat tak, aby za takéto trestné činy nebolo možné uložiť podmienečné tresty," priblížila.
Okrem toho sa jej členovia zaoberali medzinárodnou legislatívou v tejto oblasti. "Dohodli sme sa, že budeme podporovať ratifikáciu dohovoru, ktorý bol prijatý v Rade Európy v roku 1987," doplnila s tým, že skupina sa zaoberala aj zákonom o poľovníctve, ktorým sa mal parlament zaoberať na prebiehajúcej schôdzi, no predkladatelia ho napokon stiahli.
"Došli sme k takej zhode, že keď ho kolegovia opäť predložia na budúcu schôdzu, tak spoločne pripravíme pozmeňovacie návrhy, ktorými budeme vychádzať v ústrety pripomienkam ochranárov," povedala pre TASR Rosová.
Najbližšie stretnutie pracovnej skupiny by malo byť 18. mája.