Bratislava 23. júna (TASR) - Delegácia, vedená ministrom kultúry SR Milanom Kňažkom, dnes krátko pred 13. hodinou odcestovala do amerického Chicaga, aby na palube vládneho špeciálu dopravila na Slovensko telesné pozostatky významného slovenského politika a prvého Slováka v kresle predsedu vlády ČSR dr. Milana Hodžu.
Myšlienku prevozu telesných pozostatkov M. Hodžu, ktorý je pochovaný na Českom národnom cintoríne v Chicagu, inicioval premiér Mikuláš Dzurinda.
Súčasťou sprievodného programu pri prevoze rakvy s Hodžovými telesnými pozostatkami bude panelová diskusia, venovaná jeho politickému odkazu a dielu na chicagskej Benedictine University. Pozvanie na toto podujatie prijali viacerí vedci z okolia Chicaga, ktorí sa dlhodobo venujú štúdiu strednej Európy. V priestoroch chicagského Trinity Lutheran Church sa následne uskutoční pietna ceremónia, ktorú budú celebrovať biskup Juan Cobrda a farár Rudolf Shintay. Po jej skončení bude rakva naložená do vládneho špeciálu, ktorý ju prevezie na Slovensko.
Vo štvrtok 27. júna budú pozostatky slávnostne pochované na Národnom cintoríne v Martine za účasti predstaviteľov politického a spoločenského života.
Finančné náklady na prevoz a pochovanie budú predstavovať takmer milión korún. Na martinskom cintoríne už exhumovali pozostatky Hodžovej manželky a v novej rakve ich uložili do spodnej časti hrobu. Hrobku pokryje pomník z čiernej štruktúrovanej žuly podľa návrhu akademického sochára Petra Bukovského, ktorý bude vysoký 140 cm s miernym gotickým oblúkom. Vzhľadovo bude podobný hrobu na Českom národnom cintoríne v Chicagu, kde je Hodža v súčasnosti pochovaný.
Hodža sa spolupodieľal na vzniku prvej Československej republiky. V období jej fungovania zastával pozíciu ministra vo viacerých vládach a v roku 1935 sa stal prvým Slovákom, ktorý nastúpil na post predsedu vlády. Po podpísaní Mníchovskej dohody predstaviteľmi štyroch mocností abdikoval, neskôr emigroval do Veľkej Británie a následne do USA, kde 27. júna 1944 zomrel na Floride.
Dr. Hodža vyjadril vo svojej poslednej vôli želanie byť pochovaný vedľa svojej ženy na rodnom Slovensku. Myšlienku prevozu jeho telesných pozostatkov z USA na Slovensko sa v hektických povojnových rokoch nepodarilo uskutočniť, neskôr tomu bránila komunistická diktatúra. Až v súčasnosti sa podarilo zabezpečiť podmienky nutné na prevoz, vrátane súhlasu najbližších rodinných príslušníkov dr. Milana Hodžu.
*alf pa
NNNN