Bratislava 23. júna (TASR) - Keď pred troma rokmi začali byť šance Slovenska pre vstup do NATO reálnejšie, zaktivizovala sa aj slovenská komunita v USA. V kritických chvíľach sa krajania vždy väčšmi sprítomnili a starali o Slovensko, povedal veľvyslanec SR vo Washingtone Martin Bútora pre TASR.
"Môžeme mať odlišné názory na našu minulosť či prítomnosť, ale pravdepodobne sa zhodneme na tom, aká by mala byť slovenská budúcnosť," zdôraznil. Aktivita krajanov sa podľa jeho slov preniesla aj do politiky a ako voliči vyvíjajú tlak na svojich volených zástupcov. "Ak dostaneme v Prahe pozvánku do NATO, a pevne verím, že áno, a dôjde ešte k náročnému obdobiu ratifikácie, tak to bude aj krajanská komunita, ktorá prispeje k tomu, že sa bude o nás väčšmi vedieť," konštatoval diplomat.
Slovensko sa usiluje dokázať, že prirodzene patrí do spoločenstva demokratických krajín, pokračoval Bútora. Aj osobnosť štátnika a politika dr. Milana Hodžu môže byť jednou z tehál, z ktorých sa stavia budova slovenskej prítomnosti, dodal v súvislosti s prevozom telesných pozostatkov prvého Slováka v kresle ministerského predsedu ČSR M. Hodžu z amerického Chicaga na Slovensko.
"Demokrat Hodža zviditeľňuje Slovensko a dokazuje, že sme mali ľudí, ktorí už uvažovali o spoločnej Európe," tvrdí Bútora. Priekopník európskej integrácie Hodža totiž vo svojom diele predznamenal myšlienku zjednotenej Európy. "Niekedy ma až mrazí, keď si čítam jeho dielo a vyzerá to, ako keby to včera povedal európsky komisár pre rozšírenie Verheugen," dodal diplomat.
Hodžu pritom vníma ako antikomunistu a vizionára, pre ktorého bola príznačná aktivita, realizmus a vášeň ovplyvňovať udalosti okolo seba. Aj úspechy v novinárčine a na politickej dráhe z neho urobili osobnosť, o ktorej by Slovensko malo vedieť viac, domnieva sa Bútora.
*alf pa
NNNN