Bratislava 23. júna (TASR) - Európska únia (EÚ) by uvítala, keby z jesenných parlamentných volieb na Slovensku vzišla demokratická vláda, ktorá bude predpokladom na dokončenie integračnej agendy krajiny do európskych štruktúr.
V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 to povedal veľvyslanec Európskej komisie (EK) na Slovensku Eric van der Linden. "Nemyslím si, že by sme mali nejaké špecifické priania, čo sa týka zloženia budúcej vlády. Ale strany, ktoré ukázali väčšiu ochotu kooperovať a rešpektujú kodanské kritériá, sa odlišujú od iných. Takže obyvateľstvo si vyberie tých, ktorí budú viac pre integráciu," povedal van der Linden.
Podpredseda HZDS Rudolf Žiak si myslí, že aj v iných krajinách boli voľby "rôzne hodnotené", napríklad v Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku, Francúzsku či Dánsku. Najsilnejšie opozičné hnutie je podľa jeho slov pripravené garantovať v prípade svojho volebného úspechu kontinuitu politického vývoja SR a jej zameranie na integráciu. "Nejde tu iba o to, aby tu bola vláda, ktorá zabezpečí rýchlu integráciu Slovenska do EÚ a NATO, ale vláda, ktorá je schopná riešiť naše problémy ekonomické aj sociálne a ktoré sú zároveň kritériom pre vstup do EÚ a NATO". Žiak pripúšťa, že HZDS počas svojho vládnutia urobilo aj chyby, na ktoré Európa zareagovala demaršmi.
Člen Európskeho konventu Pavol Hamžík sa stotožňuje s názorom, že tieto voľby budú mimoriadne dôležité, pretože určia smerovanie Slovenska "na desiatky rokov dopredu" a rozhodnú o integrácii nielen do EÚ, ale aj do NATO. Budúca slovenská vláda by teda mala podľa neho garantovať kontinuitu. Vyhlásil, že ubezpečenia HZDS o orientácii na NATO sú preňho "napriek peripetiám z rokov 1994-98 dostatočne dôveryhodné". Hamžík verí tomu, že výsledok jesenných volieb kontinuitu slovenskej zahraničnej politiky zabezpečí.
Hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ sa vyjadril aj k pochybnostiam niektorých kritikov, ktorí tvrdia, že Slovensko sa pri negociáciách snažilo dobehnúť svojich partnerov z Visegrádskej štvorky aj za cenu prijatia menej výhodných podmienok. Podľa Figeľa sa v doteraz uzavretých kapitolách podarilo vyjednať najlepšie možné pozície, ktoré reflektujú záujmy krajiny, sú porovnateľné a niekedy aj lepšie ako výsledky iných uchádzačov o členstvo v EÚ. Slovensko využilo omeškanie na to, aby sa poučilo z prípadných chýb, ktoré urobili iné kandidátske krajiny, tvrdí Figeľ. "Spochybňovanie a lacné navrávanie, že budeme znovu otvárať niektoré kapitoly, je skôr spochybňovaním našej dôveryhodnosti a kontinuity," konštatoval. Aj keby malo Slovensko na negociácie viacej času, výsledky by boli podľa neho podobné.