Pri príležitosti 50. výročia postavenia Berlínskeho múru sa projekt zameria na ľudí, ktorí prekračovali múr neslobody. Autor projektu Neupauer spomína na školáka, ktorému sa vďaka príbehu podarilo zmeniť zmýšľanie jeho rodičov o totalitnom režime.
BRATISLAVA. Zviditeľniť osudy šľachetných osobností, ktoré neváhali obetovať svoju slobodu a životy za hodnoty pravdy, slobody a demokracie – to je poslanie projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Žiaci 8. a 9. ročníkov základných škôl a stredoškoláci môžu písať ich príbehy už po tretí raz. Pri príležitosti 50. výročia postavenia Berlínskeho múru sa tento ročník projektu zameria na ľudí, ktorí prekračovali múr neslobody. Autori projektu chcú upriamiť pozornosť na vzácnych ľudí, na ktorých si spoločnosť nespomína.
„Títo ľudia často v minulosti urobili hrdinské skutky, prekonali obrovské prekážky, zápasili s veľkými problémami a darovali nám vzácny dar či už osobnej statočnosti alebo vychovali okolo seba vzácnych ľudí, teda to tajomstvo dobrého, pekného, ľudského a kresťanského odovzdali ďalej,“ povedal Anton Srholec, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska, ktorá zastrešuje projekt spolu s Ústavom pamäti národa a občianskym združením Nenápadní
V uplynulých dvoch ročníkoch sa organizátori stretli s príbehom študenta, ktorého pradedko skončil v gulagu či prácou študentiek o rehoľnej sestre, ktorú internovali počas likvidácie kláštorov. Minulý rok otvorili projekt aj pre záujemcov spoza hraníc Slovenska. Študenti si môžu vyberať osobnosť ľubovoľne, na stránke www.november89.eu je databáza približne 70-tisíc odsúdených na jáchymovské peklo. Vyhľadávať si ich môžu aj podľa miesta narodenia, a tak zviditeľniť osobnosti zo svojho okolia.
„Na národnej úrovni môžu prísť študenti s akýmkoľvek príbehom, na medzinárodnej úrovni je súťaž tematizovaná, tento rok žiadame písať o ľuďoch, ktorí prekračovali múr neslobody a utekali za hranice,“ uviedol autor a gestor projektu František Neupauer. Príbehy treba napísať do 24. októbra, porota vyberie najlepšie práce a autorov pozve na slávnostnú konferenciu spojenú so stretnutiami s významnými osobnosťami. Vďaka podpore Nadácie Konrada Adenauera bude v rámci projektu putovať po školách výstava odkrývajúca históriu vzniku, izolácie a pádu Berlínskeho múru.
V roku 2009 projekt otvorili v Trenčíne, v roku 2010 v bývalom internačnom kláštore v Podolínci pri príležitosti 60. výročia od násilnej likvidácie mužských a ženských reholí v Československu. Záujem o túto tému prejavili žiaci z Česka a Ukrajiny. Tretí ročník odštartovali dnes, v predvečer výročia sviečkovej manifestácie, ktorá bola 25. marca 1988 v Bratislave. Akcia sa konala v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, neďaleko štátnych hraníc, na ktorých nás od Západu do roku 1989 oddeľoval ostnatý drôt. Organizátori považujú za vzácnosť, že príbehy môžu písať práve mladí ľudia.
Neupauer spomína na školáka, ktorému sa vďaka príbehu podarilo zmeniť zmýšľanie jeho rodičov o totalitnom režime. Srholec vraví, že mladí vidia to, čo vekovo starší často prehliadajú. Objavia tak vzácne príbehy svojich príbuzných a známych. „Je to citlivosť pre utrpenie druhých ľudí a pre nás je to vzácny dar, čo dávame do pokladnice národa, že sloboda, ktorú žijeme, nám nespadla len tak z neba, ale že ju ľudia svojím spôsobom zaplatili životom a obetovali sa za ňu ,“ dodal Srholec.